nedeľa, 29. novembra 2015

Osamelý bojovník | Poslední přáníAutor: Andrzej Sapkowski 
Názov: Poslední přání 
Séria: Zaklínač 
Diel: prvý 
Slovenské alebo české vydanie: Leonardo, 1999, 2011 a 2015 (ČR); Plus, 2015 (SR) 
Hodnotenie na GR: 4.18
Geralt z Rivie je zaklínač. Nemá rodinu, nemá domov, toulá se světem a zabíjí netvory a monstra škodící a ubližující lidem - upíry, vlkodlaky, bazilišky či mantichory. Není žádný rytíř bez bázně a hany, jen si musí vydělat na živobytí, a tak si za svou práci nechává platit. Jsou to těžce vydělané peníze a jeho řemeslo je nejen nebezpečné, ale i nevděčné.
Za bojové a magické techniky, které mu umožnňují přežít, musel zaplatit vysokou cenu - prodělat změny organismu, mutace i krutý výcvik. Nyní jeho schopnosti vzbuzují u běžných smrtelníků strach a odpor, a přestože se bez jeho služeb neobejdou, odsoudili ho k životu na okraji společnosti. Zaklínači by to nemělo vadit, měl by být zbaven emocí, jenže u Geralta známá pravidla často neplatí.

„Lidé si s oblibou vymýšlejí nestvůry a hrůzy. Sami si pak připadají méně odporní.“
O tejto sérii som počula niekoľkokrát, ale nikdy som v podstate neplánovala nejako sa do nej začítať. Ja som si totiž celý tento čas myslela, že je to kniha... nuž... pre deti. Za svoj obrovský omyl sa ospravedlňujem, ale na svoju obranu len poviem, že občas dokážem byť poriadny ignorant. Vďaka bratovi som si svoju chybu nakoniec uvedomila a tak si povedala... prečo si to neprečítať? Nuž a raz som takto išla okolo kníhkupectva a asi viete, ako do dopadlo...

pondelok, 23. novembra 2015

Až príliš temná romantika | CorruptAutor: Penelope Douglas 
Názov: Corrupt 
Slovenské alebo české vydanie: zatiaľ nie je 
Hodnotenie na GR: 4.19
Erika. My boyfriend's older brother is like that scary movie that you peek through your hand to watch. He's handsome, strong, and completely terrifying. The star of his college's basketball team and now gone pro, he's more concerned with the dirt on his shoe than me.
Michael. My brother's girlfriend grew up hanging around my house and is always at our dinner table. She looks down when I enter a room and stills when I am close. I can always feel the fear rolling off of her, and while I haven't had her body, I know that I have her mind. That's all I really want anyway.
Until my brother leaves for the military, and I find Rika alone at college.
The opportunity is too good to be true, as well as the timing. Because you see, three years ago she put a few of my high school friends in prison, and now they're out.
We've waited. We've been patient. And now every last one of her nightmares will come true.

“Beware the fury of a patient man. Those who are patient, plan. And beware the man with a plan.”
Túto knihu som objavila náhodou hlavne vďaka autorke, ktorá sa mi dostala do podvedomia kedysi dávno knihou Bully. Keď som si prečítala, o čom je táto, neodolala som. Takýto druh kníh mám veľmi rada a keďže som potrebovala niečo menej náročné na pozornosť, rýchlo som po nej siahla. No, možno som si to trochu mohla rozmyslieť...

piatok, 20. novembra 2015

Nech žije kráľovná! | WinterAutor: Marissa Meyer  
Názov: Winter 
Séria: The Lunar Chronicles 
Diel: štvrtý 
Slovenské alebo české vydanie: snáď sa dočkáme prekladu od Egmontu 
Hodnotenie na GR: 4.60
Princess Winter is admired by the Lunar people for her grace and kindness, and despite the scars that mar her face, her beauty is said to be even more breathtaking than that of her stepmother, Queen Levana.
Winter despises her stepmother, and knows Levana won’t approve of her feelings for her childhood friend—the handsome palace guard, Jacin. But Winter isn’t as weak as Levana believes her to be and she’s been undermining her stepmother’s wishes for years. Together with the cyborg mechanic, Cinder, and her allies, Winter might even have the power to launch a revolution and win a war that’s been raging for far too long.
Can Cinder, Scarlet, Cress, and Winter defeat Levana and find their happily ever afters?

“The young princess was as beautiful as daylight. She was more beautiful even that the queen herself.”
Dlho očakávaný záver série, ktorú naozaj nie je potrebné nejako extra predstavovať, pretože o nej každý poriadny knihomoľ minimálne počul. Musím povedať, že som občas odpočítavala dni, potom som sa snažila zabudnúť na čakanie, až som nakoniec prešvihla dátum vydania. Ale nakoniec som sa zobudila zo svojho strašného zločinu a knihu si zaobstarala. A keď som si všimla, že má viac ako 800 strán, vedela som, že to bude... veľkolepé...

pondelok, 16. novembra 2015

Denník z detstva | Moudré z nebeAutor: Richard Skolek  
Názov: Moudré z nebe 
České alebo slovenské vydanie: Backstage Books, 2015 (ČR) 
Hodnotenie na GR: zatiaľ nehodnotené
Kniha Moudré z nebe je dětským deníčkem, který je však určen dospělým čtenářům. Nenajdete zde žádnou literární uhlazenost, žádný vysoký styl, jen vyprávění malého kluka, který si nebere servítky, často odbíhá od tématu a plete páté přes deváté.„... kdyby nebylo těch hodin v televizi, tak to člověk ani nepozná, že je půlnoc, a ten novej rok je úplně stejnej jak ten starej, člověk si dá nějaký předsevzetí a za tři dny na něho zapomene...“
Ku knihe som sa dostala úplnou náhodou a skôr akoby som na ňu naozaj len niekde narazila, mi bola ponúknutá na recenziu. Je veľmi odlišná od toho, čo normálne čítam, ale niečím ma zaujala. Možno práve tým, že som chcela konečne siahnuť aj po niečom inom, pri čom by som mohla na chvíľu vypnúť. Zdá sa, že toto je práve tá kniha.
Ako už prezrádza sám popis, nejde o žiadnu vysokú literatúru (za čo som vďačná, to nás nútia čítať v škole a fakt netuším, čo je na tých knihách také „vysoké“). Samo o sebe by sa dokonca dalo povedať, že nemá ani hlbší zmysel. Je to proste kniha o živote a hlavne zo života. Nehľadala som v nej žiadne filozofické myšlienky, hoci niektoré „výroky“ boli skutočne trefné a neraz mi vyčarili úsmev na tvári.
Skôr ako to som si všímala, ako veľmi ma bavilo čítanie. Knižočka je skutočne útla, čo považujem za škodu, ale možno to bolo písané v hesle „v tom najlepšom treba prestať“. Tak či onak som sa skvele pobavila. Jednotlivé vety občas nemali hlavu ani pätu, čo dokonale korešponduje s myslením a vyjadrovaním malého dieťaťa.
V čase, keď sa tento „príbeh“ odohrával, ja som nosila plienky a objavovala čaro jednoslabičných prejavov radosti a nespokojnosti. Ale viem si predstaviť, že o pár rokov neskôr som presne takto nejako premýšľala. Všetko som brala doslovne a často nerozumela tomu, o čom to tí dospeláci hovoria a prečo zo všetkého robia takú drámu.
Toto dielko skutočne nie je určené deťom, aj keď nevylučujem, že si to možno nejaké niekedy prečíta. A možno nad tým bude krútiť hlavou. Ale pre mňa to predstavovalo veľmi kvalitný únik od reality. Jednotlivé stránky plynuli tak rýchlo, až som sa nenazdala a bol koniec.
Veľmi často som sa smiala. Relaxovala som pri každej vete. Možno niekto povie, že to nie je nič svetoborné, ale pre mňa to predstavovalo takýto krásny a úsmevný návrat do detstva, keď som prikyvovala a súhlasila s tým, že takto nejako som to kedysi vnímala aj ja.
A komu by som knihu odporučila? Rozhodne každému, kto by na chvíľu chcel vypnúť a aspoň v čítaní sa vrátiť do čias, keď nás naozaj trápilo len to, že vonku prší alebo že niekto nevie hrať vybíjanú.
Som veľmi rada, že sa táto kniha nejakou šťastnou náhodou dostala až ku mne.
„... protože jsem byl statečnej a zvlád jsem kryptu, tak jsme za vodměnu šli do kapucínský cukrárny na rakvičku, babičce se to zdálo hrozně vtipný, já jsem to teda moc nepochopil, ale vona se vůbec směje takovým divným věcem, minule se třeba hrozně řehtala, když jí strýc Petr z Rakouska přivez Mozartovy koule, to dostala takovej záchvat, až ji tekly slzy.“
Za poskytnutie recenznej e-knihy ďakujem jej autorovi

Knihu v papierovej forme si môžete zakúpiť tu

Ako zlomiť kliatbu | A Court of Thorns and RosesAutor: Sarah J. Maas  
Názov: A Court of Thorns and Roses 
Séria: A Court of Thorns and Roses 
Diel: prvý 
Slovenské alebo české vydanie: Cooboo, 2016 (ČR) = predbežný dátum vydania 30. 1. 
Hodnotenie na GR: 4.30
When nineteen-year-old huntress Feyre kills a wolf in the woods, a beast-like creature arrives to demand retribution for it. Dragged to a treacherous magical land she only knows about from legends, Feyre discovers that her captor is not an animal, but Tamlin—one of the lethal, immortal faeries who once ruled their world.
As she dwells on his estate, her feelings for Tamlin transform from icy hostility into a fiery passion that burns through every lie and warning she's been told about the beautiful, dangerous world of the Fae. But an ancient, wicked shadow grows over the faerie lands, and Feyre must find a way to stop it... or doom Tamlin—and his world—forever.

“A life for a life--but what if the life offered as payment meant losing three others?”
Do tejto knihy som sa zamilovala v momente, ako som si prečítala jej obsah, čo bolo nejaký ten čas pred jej vydaním. Vyzeralo to doslova magicky a ešte k tomu so skrytým motívom z môjho obľúbeného animáku. Dlho som po nej nepokukovala a dosť rýchlo si ju aj kúpila, ale keď som videla dátum vydania dvojky, rozhodla som sa počkať. Nevydržala som až tak dlho, ako som pôvodne plánovala...

piatok, 13. novembra 2015

Dôležité je prežiť | A Thousand Nights


Autor: E. K. Johnston
Názov: A Thousand Nights 
Slovenské alebo české vydanie: zatiaľ nie je 
Hodnotenie na GR: 3.66
Lo-Melkhiin killed three hundred girls before he came to her village, looking for a wife. She knows he will want the loveliest girl: her sister. She vows she will not let her be next.
And so she is taken in her sister's place, and she believes death will soon follow. But the first sun rises and sets, and she is not dead. Night after night, Lo-Melkhiin comes to her and listens to the stories she tells, and day after day she is awoken by the sunrise.
Lo-Melkhiin was not always a cruel ruler. Something went wrong.
Back at the palace, the words she speaks to Lo-Melkhiin every night are given a strange life of their own. Little things, at first: a dress from home, a vision of her sister. With each tale she spins, her power grows. Soon she dreams of bigger, more terrible magic: power enough to save a king, if she can put an end to the rule of a monster.

“Our father would return to see his fairest flower gone and only the weed left for him to use as he saw fit”
Na túto knihu som narazila úplne náhodou. Najskôr ma zaujala svojou obálkou. Niečo ma nej doslova fascinovalo. A keď som si prečítala obsah, vedela som, že si ju musím prečítať. Milujem retellingy a tento vyzeral sľubne. Takže mi netrvalo dlho a knihu som naozaj našla a začítala sa. Len škoda, že obsah mal len málo spoločné so skutočným príbehom v knihe...

pondelok, 9. novembra 2015

Mágia ako spôsob sebavyjadrenia | Nočný cirkus


Autor: Erin Morgenstern 
Názov: Nočný cirkus 
Slovenské alebo české vydanie: Ikar, 2012 (SR aj ČR) 
Hodnotenie na GR: 4.01
Cirkus snov prichádza všade bez ohlásenia. A na bráne visí tabuľa: Otvárame za súmraku, zatvárame za úsvitu. Cirkus je úplne iný ako všetky známe cirkusy. Celý je ladený do čierno-biela a predmety sa v ňom skutočne menia na vtáky a ľudia skutočne miznú. 
Obaja mladí kúzelníci mali od narodenia nadprirodzené schopnosti, ktoré si z roka na rok zdokonaľovali, ale keď ich súboj trval už dlhšie, z dvoch mladých ľudí, ktorí mali byť súpermi, sa stali zaľúbenci. Ale keďže ich učitelia neschvaľovali tento vzťah, museli prekonať veľké prekážky, aby mohli byť spolu. Z románu priam dýcha atmosféra kúzelného cirkusu z prelomu 19. a 20. storočia, vôňa jabĺk v karameli a horiaceho dreva, ale mágiou dielo uchváti aj ľudí, ktorí nikdy neboli vyznávačmi cirkusov.„Ľudia vidia len to, čo chcú vidieť. A väčšinou iba to, čo im kážu vidieť.“
Na túto knihu som nikde nenarazila, ale bola mi predstavená v rámci seminárnych prác, tvorila tému, ktorú si vybrala spolužiačka. Zaujala ma už vtedy, ale netušila som, či ju budem čítať. Neskôr som na ňu takmer zabudla a spomenula si na ňu až vtedy, keď som ju veľmi často vídavala na polici v kníhkupectve. Vždy, keď som vstúpila dnu. Povedala som si, že v tom niečo musí byť, nejaké znamenie, a po knihe nakoniec predsa len siahala...

piatok, 6. novembra 2015

Magnet na šialencov | Stratený symbolAutor: Dan Brown 
Názov: Stratený symbol 
Séria: Robert Langdon 
Diel: tretí 
Slovenské alebo české vydanie: Slovart, 2010 (SR); Argo, 2010 a 2013 (ČR) 
Hodnotenie na GR: 3.62
Harvardského symbológa Roberta Langdona na poslednú chvíľu požiadajú, aby večer prednášal vo washingtonskom Capitole. Krátko po jeho príchode sa však v epicentra Rotundy nájde záhadný objekt, zakódovaný piatimi symbolmi. Spozná v ňom dávne pozvanie k dávno stratenému svetu ukrytej ezoterickej múdrosti.
Keď zistí, že niekto brutálne uniesol filantropa a významného slobodomurára Petra Solomona, ktorého si Langdon ako svojho mentora veľmi váži, uvedomí si, že jedinou nádejou, ako zachrániť priateľovi život, je prijať túto záhadnú výzvu a ísť tam, kam ho povedie.

„Tajomstvo je, ako zomrieť“
Knihy Dana Browna som striedavo chcela čítať a striedavo som ich prehliadala. Tento náš malý tanček trval pár rokov, ale vždy existuje možnosť, že narazíte na niekoho, kto danú knihu zbožňuje. Až tak, že keď si má pripraviť nejakú prezentáciu do školy o literárnej osobnosti, zvolí si tohto autora. A je z toho všetkého taký nadšený, až sa mu podarí preniesť to na vás. Ďalšia vec, ktorú urobíte je, že zájdete do najbližšej knižnice a budete dúfať, že sa tam aspoň jedna jeho kniha nachádza. Takže som našla túto a začala čítať...

pondelok, 2. novembra 2015

Na ceste k smrti | Čarodějka stínůAutor: Kalayna Price 
Názov: Čarodějka stínů 
Séria: Alex Craft 
Diel: prvý 
Slovenské alebo české vydanie: Baronet, 2012 (ČR) 
Hodnotenie na GR: 3.97
Skutečnost, že stínová čarodějka Alex Craftová dokáže mluvit s mrtvými, neznamená, že se jí vždy zamlouvá, co se jí mrtví snaží říct…
Coby soukromá vyšetřovatelka a policejní konzultantka viděla Alex Craftová už hodně důsledků černé magie. Ačkoli má dobré vztahy s Deathem, Smrtí samotnou, nic ji zatím nepřipravilo na její poslední případ. Alex vyšetřuje případ sériového vraha, když na ni zaútočí duch oběti, kterého povolala – a to by mělo být nemožné. Pokus o atentát na její osobu je neúspěšný jen proto, že na poslední chvíli zasáhne Death. A když vám i Smrt zachrání život, víte, že váš čeká špatný den…
Alex se musí spojit s drsným detektivem z oddělení vražd Falinem Andrewsem, aby spolu případ vyřešili. Andrews ovšem něco ukrývá a jeho nechuť k Alex je víc než zřejmá. Andrewsovu pomoc bude ale Alex potřebovat, aby rozpletla zapletenou síť politiky reálného i nadpřirozeného světa a dostala vraha, jenž v rukou třímá moc tak zlověstnou, že to může nakonec stát Alex nejen její život, ale i duši…

“Ms. Craft, while I’m sure your charming personality endears you to many people, is there anyone you know who would want to kill you?”
Túto sériu mám veľmi rada a zdobí moju poličku s knihami. Keď som nedávno robila článok o tejto sérii, povedala som si, že by nebolo na škodu znovu si prečítať všetky knihy. Pripomenúť si, prečo sa mi tento príbeh tak veľmi zapáčil. A keďže som sa len utvrdila v tom, že je to skvelé čítanie, musela som sa o svoje pocity podeliť aj s vami...