piatok 18. marca 2016

Fantastické šialenstvo | Armagedon ve slevě

Autor: Seanan McGuire 
Názov: Armagedon ve slevě 
Séria: InCryptid 
Diel: prvý 
Slovenské alebo české vydanie: FANTOM Print, 2015 (ČR) 
Hodnotenie na GR: 3.83
O příslušnících rodiny Priceových by se dalo říct mnohé, rozhodně ale ne to, že jsou obyčejní. Již celé generace studují monstra tohoto světa, takzvané kryptidy, a snaží se mezi nimi a nic netušící lidskou populací zachovávat mír a rovnováhu.
Verity Priceová ví, jakou zodpovědnost s sebou rodinné řemeslo nese, přesto by se však místo nahánění strašidel, ghúlů a démonů věnovala raději tancování. Proto se také přestěhovala do New Yorku, aby si mohla splnit sen a dosáhnout kariéry v profesionálním tanci dřív, než se bude muset nadobro ponořit do profese kryptozooložky a samozvané ochránkyně kryptidů. Možná by se jí to i podařilo, kdyby se zároveň nemusela potýkat s kolonií mluvících myší, geniální telepatickou sestřenkou, ohnivzdornými modelkami a profesionálním zabijákem, kterého do New Yorku vyslala Úmluva svatého Jiří, organizace, která její rodinu pronásleduje desítky let…

„Pravá láska střílí vždycky najisto.“

Seanan McGuire je autorka, ktorá sa takmer výhradne venuje písaniu urban fantasy. Na svojom konte má už niekoľko úspešných sérií a nezdá sa, že by sa v najbližšom čase chystala zmeniť žáner. Preto nie je až také prekvapivé, že sa nakoniec dostala aj do našich končín. Veď táto séria nesľubovala len skvelú žánrovku, ale aj netradične vyzerajúce postavy a zápletku.
Bohužiaľ, toto všetko je jedna veľká lož. Áno, tento príbeh skutočne ponúka niekoľko druhov magických príšeriek, ktoré ste nikdy predtým nevideli. Možno aj preto, že vám niečo také proste nezišlo na um.
Všetko to začína nábožensky ladenou oslavou fanaticky sa správajúcich myší a pokračuje to bubákmi spod postele, naštvanými takmer ľuďmi premieňajúcimi sa bohvie na čo a končí to až niekde pri bezdomovcoch, ktorým cez noc narástol hadí chvost. Táto kombinácia sama o sebe je dostatočne šialená na to, aby udržala pozornosť čitateľa. Ale niekedy ani to nestačí.
Hlavná hrdinka Very je vlastnej typickou žánrovou ženskou, ktorá rada rozdáva rany, rada sa chváli svojím výcvikom a na ľudí sa pozerá výlučne cez hľadáčik zbrane. Problém je, že keď sa dostane do krízovej situácie, príliš filozofuje a nenakopáva zadky dostatočne rýchlo. Tým pádom je jej výcvik na dve veci a jediné, čo jej ako zbraň poslúžiť môže, je jej otravná schopnosť urozprávať niekoho k smrti.
Druhý článok páru je ešte zábavnejší. Dominic je prototyp chlapa, ktorý stojí na opačnej strane. Je to rodený fanatik, až kým... hej, nestretne hlavnú hrdinku. Potom ide jeho život dolu vodou po nezadržateľnom vodopáde menom klišé. Kto si práve domyslel, že sa títo dvaja budú neskutočne priťahovať, dostáva bezvýznamné plus za úžasné detektívnu schopnosti.
„Nikdy nikomu neříkej, ať je opatrný, nikdy se neptej, co to bylo za zvuk, a pro lásku boží nikdy, nikdy neříkej, že se hned vrátíš.“
Napriek týmto očividným zbytočnostiam, ktoré k žánru urban fantasy akosi už patria, dostávame naložené aj z ostatných strán. Autorka sa rada zaoberá nezmyslami a má pocit, že musí dopodrobna vysvetliť súvislosti.
Je skutočne dobré pochopiť, o čo v príbehu ide, ale určite by som zvážila, či niečo také robiť uprostred bojovej scény. Minimálne tým čitateľa zmätie, maximálne ho tak naštve, že knihu hodí von oknom alebo ju rovno podpáli.
Všetko vlastne zachraňuje chémia tohto príbehu. A nie, nebude to tá násilne vytlčená romantická línia, vďaka ktorej sa ústredný pár už v polovici knihy premení na králiky v ruji (našťastie ich to rýchlo „prejde“).
Trefné poznámky hlavnej hrdinky nie sú na zahodenie, hoci tento typ cynizmu očakávate pri mužoch a možno aj v inom žánri. Sem-tam sa jej ale podarí skutočne zaperliť, čo vyvolá aspoň mierny úsmev.
Príbeh má aj vďaka tomu spád a skutočne dobre sa číta. Skôr ako akčné dobrodružstvo však kniha pripomína mierne parodicky ladenú filozofickú komédiu. Pri tých šialených bytostiach, ktoré po stránkach pobehujú, to vlastne asi ani inak nejde.
Kniha Armagedon ve slevě vlastne ničím neprekročí hranice žánru a podobá sa hneď niekoľkým sériám, ktoré majú to šťastie, že sú lepšie podané. Napriek očividným výhradám a nejednej logickej chybičke v deji je ale príbeh istým spôsobom osviežením. Svet je tu veľmi dobre vykreslený a experimentovanie s vlastnou fantáziou na vytvorenie bytostí prinieslo ovocie. Minimálne budete vyvaľovať oči na to, čo všetko tam pobehuje.
V podstate priemerná žánrovka tak má možnosť zažiariť vďaka doslova šialenému svetu a irónii hlavnej hrdinky. Z nejakého dôvodu to funguje celkom obstojne. Síce vás to neposadí na zadok a neprinúti slintať nad pokračovaním, ale aspoň sa trochu zabavíte čítaním knihy, v ktorej je vyriešenie nejakého problému až primitívne jednoduché.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára