nedeľa 7. augusta 2016

Starý príbeh, nový dizajn | SagaNapísať dobrý príbeh si vždy žiada nejakú poriadku inšpiráciu. Keď vyrastáte v prostredí stvorenom zo Star Wars a fantastických klasík ako je Pán prsteňov, niekde sa to jasne odrazí. Takto nejako by sa dal vysvetliť aj vznik komiksového príbeh Saga, ktorý niektorí označujú za hybrid medzi GoT a Star Wars s prímesou drámy Rómea a Júlie. Napísať príbeh je jednoduché, ale nájsť preň toho vhodného grafika, to si už žiada viac námahy... Možno aj takto nejako mohla vznikať veľmi zaujímavá spolupráca, ktorej výsledkom je komiksová sága čakajúca na tridsiatu siedmu kapitolu...


Pred pár mesiacmi, keď mi prišiel e-mail z obľúbeného internetového kníhkupectva, bola medzi novými knihami neočakávaná novinka. Aspoň pre mňa neočakávaná, keďže komiksy išli v tom čase skôr mimo môj radar. Avšak už obálka prvého zväzku série Saga ma veľmi zaujala a ja som nazrela dnu.
Veľmi zaujímavé, to bolo prvé, čo som si pomyslela. Ale presne toľko mi stačilo, aby som ešte ten večer nezačala prehľadávať internet, aby som o tomto počine vedela čo najviac. Niet sa čo čudovať, že o pár dní neskôr som čítala elektronickú verziu originálu a nadávala na to, že nedokážem prečítať všetky slová.
Hneď prvá scéna navodí veľmi zaujímavú atmosféru, keďže ide o pôrod. V tej sekunde som si uvedomila dve veci: a) asi to nebude rozprávočka pre malé deti na dobrú noc a b) tento svet pomáhala stvoriť veľmi nadaná grafička. Zatiaľ čo farebnosť obrázkov zaujme na prvý pohľad, príbeh si ma získal až oveľa neskôr.
Alana a Marko sú obaja členovia iných národov, ktoré sa celé roky nenávidia a vedú proti sebe vojnu. Ten, kto v tom začína tušiť prítomnosť Capuletovcov a Montekovcov z najznámejšej shakespeareovskej tragédie, by si zaslúžil sto bodov za dedukciu. Po odhalení tohto spojenia nie je veľmi ťažké odhadnúť, čo sa asi stalo.
Dvaja nepriatelia sa dali dokopy, zamilovali a narodilo sa im dieťa. Zatiaľ čo celá táto časť príbehu sa odohrala predtým, než sa začal dej komiksu, je to dôležitá informácia – vďaka nej sa mi darilo predvídať vývoj príbehu. Aj keď len veľmi nejasne a len na začiatku.
Saga nie je pre deti, pretože okrem krvi, násilia a smrti je tu aj hojne sexu a nie práve vyberaných slov. Hoci nie som fanúšik vynútenej akcie, v tomto prípade to dáva sérii taký zaujímavý podtón, vďaka ktorému nesledujeme len príbeh hlavných hrdinov, ale aj osobné tragédie ostatných postáv.
Každá z nich má čo povedať a zaujme niečí iným. A hoci som si zo začiatku myslela, že niečo také nie je možné, práca s nimi je skutočne na jednotku a je možné vidieť ich vývoj. Alebo, v niektorých prípadoch, ich posun vzad. Vďaka absencii ich myšlienkových pochodov bolo pre mňa niekedy ťažšie predvídať, čo sa rozhodnú urobiť, a nakoniec ma vždy nejako prekvapili.
Kombinácia nového šatu pre starý námet v spojení s brilantnými ilustráciami stvorila niečo na pomedzí sci-fi a fantasy. V tomto svete sa stretneme so starou mágiou, ale aj s modernou technológiou, vrátane cestovania vesmírnymi loďami medzi rôznymi planétami.
Tieto svety obývajú všakovaké bytosti, niektoré s krídlami, iné jazdia na prerastených mrožoch, namiesto hlavy majú obrazovku počítača a malé percento z nich je mŕtve a v podobe ducha straší svoje okolie. Okrem toho väčšina z nich zabáva čitateľa ironickými a takisto veľmi chytľavými replikami, ale takisto ho dokáže dojať a veľmi rýchlo zaujať.
Saga je dôkazom, prečo sú komiksy také obľúbené a prečo stojí za to začítať sa minimálne do prvej kapitoly. Príbeh nie je príliš komplikovaný, no stále je plný akcie a prekvapení. Vojna - v ktorej ani jedna strana nemôže vyhrať, pretože zomrelo príliš veľa ľudí a ich smrť chce vždy niekto pomstiť – je zaujímavým pozadím.
V tomto všetkom som čítala príbeh veľmi zaujímavej rodinky s duchom namiesto opatrovateľky, ktorú všetci chcú zničiť z jediného dôvodu – pretože sú dôkazom toho, že niektoré nepriateľstvá je možné prekonať. Stačí len chcieť.
Uvidíme, či ich stretne rovnaký osud ako Rómea a Júliu len preto, aby si to uvedomili aj ostatní.

1 komentár:

  1. Ahoj, nechces se sem pridat: http://www.cbdb.cz/spoluprace-pro-blogery , ja i dalsi te muzeme lepe sledovat z jednoho mista

    OdpovedaťOdstrániť