piatok 19. augusta 2016

Ubytovanie pre knihy II

Nedávno som premýšľala, aký článok by som mohla napísať. Keďže som až doteraz bola príliš zaneprázdnená prácou, aj recenzie som písala len veľmi sporadicky, túžila som po nejakom oživení. Prehľadávala som blog a uvedomila si, že by bolo načase nafotiť po roku knižnicu. Aspoň som mala motiváciu, aby som si knihy konečne uložila a trochu ich rozdelila. A keď už som bola hotová, tak som vytiahla foťák a zvečnila tento historicky významný moment.Ako vidíte už na prvý pohľad, stále mám knihy na troch rôznych miestach, čo sa oproti minulému roku vôbec nezmenilo. Teda, možno sú poličky viac plné, ale to sa už stáva. Som knihomoľ a čo milujem viac ako čítanie? Predsa kupovanie a zbieranie kníh! Často sa však nájdem s problémom, že nemám miesto. Takže som sa rozhodla, že si vyčlením ešte jednu policu v skrinke, na ktorej doteraz odpočívali len papiere.
Síce je viac voľných poličiek, ale tie sú bratove a nechcem ho príliš dráždiť (najskôr ho podplatím čokoládou, až potom sa budem pokúšať o expanziu poličiek).

Táto prvá polička je najviac na očiach a tým pádom ju aj najčastejšie upratujem. Je totálne preplnená a keby niekomu spadla na hlavu, asi by ho rovno zabila. (Hoci by to bola krásna smrť, no nie?) Nedávno som sa hrala na „organizátorku“ a rozhodla sa, že táto krása bude venovaná len fantasy. Alebo aspoň časti kníh, ktoré z tohto žánru vlastním.

Na prvej poličke odpočívajú aj moji milovaní plyšáci (Fero The Angry Bird ma čaká v Nitre na posteli a cíti sa veľmi opustený). Na tejto poličke sa nachádzajú väčšinou knihy z vydavateľstva Host, kde sa rozhodli viac zamerať na fantasy, čo sa mi nesmierne páči. Jiskra v popelu bola naozaj úžasná, rovnako aj Naslouchač, o ostatných ani nehovoriac. Preložené knihy od Sherrilyn ostali na svojom mieste, rovnako dopadol aj Hostiteľ. Pribudli len prvé tri knihy Zaklínača (čo mi pripomína, že by som si mala kúpiť zvyšné).
V tejto poličke tiež prebehla revolúcia, ale len v tom zmysle, že knihy, ktoré predtým boli na inej polici len prešli o poschodie vyššie. Rozhodla som sa dať Mercy dokopy s ostatnými knihami, ktoré mám od Patty Briggs. Okrem toho sú tu ešte prvé štyri knihy od Keri Arthur. (Už som niekedy spomínala, ako milujem FANTOM Print za ich knihy rovnakých rozmerov?) Nočný cirkus bol taký výkrik do tmy, ktorý ma veľmi milo prekvapil a Som číslo štyri som ešte stále nečítala. No a Dobby, nový obyvateľ mojej knižnice, mi dáva pozor na poriadok, aby sa Mercy nepobila s Riley, aj keď s omegou Annou v blízkosti to nie je veľmi pravdepodobné.
Na tejto poličke sa zmenila len polovica. Knihy od Kalayny Price ostali, rovnako aj od Nalini, prvý diel LhářeHra věží. Len Kate sa presťahovala o poschodie nižšie (čo neznamená, že ju milujem o niečo menej), takisto sa mi konečne poradilo uložiť prvé dva diely Mesačných kroník tak, aby boli spolu. K nim som pridala ešte Modré hlubiny, ktoré sú tiež z vydavateľstva Egmont. Mimoni sú stále rovnako vytešení ako minulý rok, to majú z toho slnka.
Posledná polička je tiež trochu odlišná. Sukuba ostala, ale pridala som iné knihy od Richelle. V priebehu roku som si doplnila svoju neočakávanú zbierku. Pribudli ďalšie tri diely Vampýrskej akadémie (už mi chýba len prvý diel) a so vo výpredaji za fakt dobrú cenu zohnala Věk X. Tiež som sa pustila do Kladiva na čaroděje, ale zatiaľ mám len prvé dva diely. Ešte sa tu nachádzajú tri knihy od Terryho Pratchetta, kniha zo série o Merry Gentry a Záblesk, ktorý som vyhrala v súťaži. Ku Grootovi sa pridal aj Durotan, zatiaľ sa nepobili, ale mám pocit, že Durotan vyzerá trochu nasraný, takže sa Groot možno prestane usmievať.

Polica v strede prešla tiež veľkými zmenami a ako som spomenula už predtým, k štyrom „štvorcom“ som pridala aj jednu poličku „za dvierkami“, ale k nej sa dostanem neskôr.
V ľavom hornom rohu sú naukladané rôzne knihy, avšak snažila som sa tam napchať hlavne romány a až na pár výnimiek sa mi to podarilo. Knihy od Kateřiny Petrusovej som doplnila Patrickom Nessom a vďaka veľkosti som tam zanechala aj Řekni vlkům, že jsem doma. Na tom stále odpočíva Ukolébavka, ktorú som ešte stále neprečítala. Havraní bratrstvo si ku mne cestu našlo skôr náhodou a V krajine havranov som ešte stále nečítala, rovnako ako Marcelo objavuje skutočný svet. Zvyšok sú skôr historické romance a iné romantické a nezaraditeľné záležitosti, akými sú napríklad aj Šašo alebo Hot Boys. Z nostalgie stále vlastním Džínsový denník 2 a Trhni si!, neberte ma zle, tie knihy milujem, ale už nečítam.
V ľavom dolnom rohu sa ukrývajú ďalšie fantasy knihy. Smrtka Charley bude mať o chvíľu ďalší diel (keďže sa vydavateľstvo rozhodlo vydať pokračovanie, z čoho som veľmi nadšená a dúfam, že si ho všetci kúpite, aby vedeli, že majú pokračovať), ďalej som tu presunula trilógiu Drahokamy, sériu Horečka (ku ktorému nemám doma prvý diel, ten má požičaný Lyn) a Atlantský gen mi vždy pripomenie, že by som sa mala pustiť do pokračovania. Ďalej sú tu už len knihy od Trudi Canavan, M. T. Majar a spoločnosť im robia Jonathan Strange & pan Norrell, ktorí sú doslova magickí.
Horný pravý roh sa skutočne zmenil len málo, pridala som len knihy od Alexandry Pavelkovej, aj keď zatiaľ len dve, lebo jednu má požičanú spolužiačku, a asi jeden alebo dva diely série BČD od Wardovej. Vlastním celú sériu, ale niektoré knihy má požičané ségra v Ostrave (za čo som jej vďačná, keby som ich mala doma všetky, asi by som ich nemala kam dať). Kniha Reflexology nie je nová, len som sa rozhodla uložiť ju do police.
Dolný pravý roh obsahuje takisto zmes kníh. Zadná časť je vyhradená historickým romancám od Garwoodovej a Martinovej, pre ktoré mám slabosť. Pridala som knihy od Pronskej, ktoré som si veľmi obľúbila. Takisto som si kúpila niekoho kníh z Nového času, ale pár mi ich chýba (takže ak máte doma niečo navyše, pokojne sa ozvite). Ďalej som investovala do kúpy niekoľkých klasík ako je Shakespeare, Lewis Carroll, Charles Dickens či J. M. Barrie. Králov Bourbonu som pôvodne chcela strčiť k ostatným knihám od Wardovej, ale vďaka hrúbke knihy to nebolo možné.
Posledná časť tejto poličky je nová, rozhodla som sa ju „otvoriť“ z čisto praktických dôvodov. Cez leto so si kúpila niekoľko komiksov a keďže som nemala dostatočne vysokú policu, proste som si ju našla. Takže tu mám Sagu, The Wicked + The Divine a dve série zo sveta Avatara, ďalej som pridala knihy od Holly Kelly, keďže najnovším dielom zo série mi urobili škrt cez rozpočet (je oveľa väčší ako prvé tri diely). ACOTAR a ACOMAF som pridala preto, že sa na ne rada pozerám. Ďalej sú tú knihy od Samanthy Shannon, Rachel Vincent a Bard Beedle od Rowlingovej. Takisto si tu miesto našli prvé dva diely série AC a pokračovanie Temných lovcov v angličtine, nakoľko prekladu sa nedočká nikto z nás. Tri slovenské knihy sú nové, mama ich kúpila s časopisom. The Name of the Wind práve teraz čítam.

V poslednej poličke pod stolom sa toho veľa nezmenilo, len som tam „nahádzala“ viac neporiadku, za ktorý sa ospravedlňujem. Nie som ten najporiadkumilovnejší človek a často dokážem niečo nájsť práve v neporiadku.
V tejto poličke sa toho zmenilo len minimum. Pridala som nové knihy ako je trilógia od Pullmana a anglické vydanie Terryho Pratchetta, na ktoré sa skvele pozerá. Okrem toho som si kúpila nejaké knihy k obľúbeným sériám, ako je pokračovanie Ligy od Kenyonovej, či nová kniha od Nalini alebo Colleen Hoover. Takisto som sem „ukryla“ niektoré knihy, ktoré som stihla prečítať, kým som bola v Anglicku. Tým pádom ich nemusím mať tak na očiach.
Na koniec pridávam ešte štatistiku:
Dátum posledného fotenia: 20. 9. 2015
Počet nových kníh za posledný rok: 87
Počet požičaných kníh: 16 (vďaka čomu nemám také preplnené poličky)
Celkový počet kníh: 297 (mínus asi 20 kníh, ktorých sa chcem zbaviť a sú ukryté v skrini)


Ako vyzerajú vaše knižnice? 
Nezabudnite mi do komentáru hodiť odkaz, aby som sa mohla pokochať. 

8 komentárov:

 1. Milujem články takéhoto typu :3
  Niektoré kúsky závidím, máš toho naozaj veľa. Niektoré som čítala a niektoré by som si rada prečítala :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja tiež milujem tieto články a prekvapivo ma baví ich aj písať :D

   Odstrániť
 2. To je spousta knížek! Parádní sbírka, spousta moc pěkných kousků :) Tak ať jich je pořád víc a víc a ať uplácení bratra nestojí mnoho :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem, tiež dúfam, že budú len pribúdať a brat sa nebude príliš dlho omŕzať :D

   Odstrániť
 3. Páni, to je neskutočná zbierka! :o Naozaj tíško závidím a hlavne tie najnovšie úlovky, na niektoré som videla viacero ohlasov a veľmi ma láka sa na všetky vrhnúť. :D Škoda, že nie je toho času viac....
  Zbožňujem články tohto typu, čo prezradia toľko o knižničke a najmä tá tvoja je taká obrovská... keď nad tým tak uvažujem, tak asi nemám ani polovicu toho čo ty. :DD

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Mne trvalo dlho, kým som sa dostala na toto konečné číslo, tiež som to nenazbierala za noc a poviem ti, rada by som mala aj viac kníh, ale rovnako ako každý, musím riešiť kapacitné problémy :D
   Takže sa dovtedy budem starať o to, čo mám a budem všetko presúvať, aby som každú poličku využila na maximum :)

   Odstrániť
 4. To vypada jako u me. Knihy naprosto vsude :-D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak sa spozná pravý knihomoľ - má všade knihy :D

   Odstrániť