štvrtok, 31. marca 2016

Desať knižných dní #1: Desať skvelých kníhNedávno som len tak hľadala nové blogy a náhodou som narazila na jeden s úžasným projekt (nájdete ho tu). Síce sa snažím do podobných vecí sa nezapájať, no tomuto som neodolala. A navyše je to je dobrý spôsob, ako sa odreagovať od neustáleho písania recenzií, keďže na články momentálne nemám bunky a tak trochu ani chuť (pripisujem to neustálemu písaniu seminárok do školy). No na knihy sa vždy nájde čas a vybrať desať naozaj úžasných zo svojej zbierky mi zabralo sotva pár minút. Možno zaujmú aj vás.

nedeľa, 27. marca 2016

Boj s mŕtvymi | SabrielAutor: Garth Nix 
Názov: Sabriel 
Séria: Staré kráľovstvo (angl. Abhorsen) 
Diel: prvý 
Slovenské alebo české vydanie: Slovart, 2014 (SR); Triton, 2004 (ČR) 
Hodnotenie na GR: 4.17
Sabriel má osemnásť rokov a práve zložila záverečné skúšky na internátnej akadémii. Do konca roka ostávajú dva týždne, keď sa uprostred noci zjaví v škole mŕtvy vyslanec. Priniesol jej otcove nástroje: nekromantické zvonce a Abhorsenov meč. Sabriel sa vydáva do Starého kráľovstva, aby našla otca a pomohla mu. Odmieta sa zmieriť s myšlienkou, že by mohol byť mŕtvy.
Staré kráľovstvo je však v úplnom rozvrate: dvadsať rokov bezvládia spôsobilo, že sa všade potulujú voľnomagické stvorenia a mŕtvi, ktorých do sveta živých nekontrolovane povolávajú nekromanti. Sabriel zisťuje, že aj jej otec bol nekromant, ale taký, ktorý mŕtvych spútaval a slúžil Výsade a kráľovstvu. Sabriel, hoci nepripravená, musí zaujať jeho miesto. V nadchádzajúcej bitke budú totiž proti sebe bojovať sily Života a Smrti. A Sabriel bude musieť čeliť vlastnému osudu.

„Je pútnik ten, kto si vyberá svoju cestu, alebo si cesta volí svojho pútnika?“
Po tejto knihe som pokukovala už dlhšie, ale bolo to až slovenské vydanie druhého dielu, ktoré ma prinútilo skutočne sa o ňu začať zaujímať. Chcela som si ju prečítať v slovenčine, ale nachádzala som ju len v češtine. Takže som ju nakoniec vydrankala od kamarátky a veľmi sa na knihu tešila. No, možno som to nakoniec s tým nadšením aj očakávaniami prehnala...

nedeľa, 20. marca 2016

Jediná organizácia? | The Conspiracy of UsAutor: Maggie Hall 
Názov: The Conspiracy of Us 
Séria: The Conspiracy of Us 
Diel: prvý 
Slovenské alebo české vydanie: zatiaľ nie je 
Hodnotenie na GR: 3.81
Part of a powerful and dangerous secret society called the Circle, they believe Avery is the key to an ancient prophecy. Some want to use her as a pawn. Some want her dead
To unravel the mystery putting her life in danger, Avery must follow a trail of clues from the monuments of Paris to the back alleys of Istanbul with two boys who work for the Circle—beautiful, volatile Stellan and mysterious, magnetic Jack. But as the clues expose a stunning conspiracy that might plunge the world into World War 3, she discovers that both boys are hiding secrets of their own. Now she will have to choose not only between freedom and family--but between the boy who might help her save the world, and the one she's falling in love with.

“The thing is, being lonely is like walking in the cold without a coat. It’s uncomfortable, but eventually you go numb.”
K tejto knihe som sa dostala náhodou pred niekoľkými mesiacmi, keď ju Moon recenzovala na svojom blogu. Hneď vtedy som si ju stiahla do čítačky, ale potom som akosi na ňu zabudla a nikdy ju neprečítala. Nedávno som prehľadávala počítač, či nenájdem niečo zaujímavé, a zaujal ma práve názov tejto knihy. Otvorila som ju, začítala sa a celý čas si nadávala, prečo som ju neprečítala už dávno...

piatok, 18. marca 2016

Fantastické šialenstvo | Armagedon ve slevě


Autor: Seanan McGuire 
Názov: Armagedon ve slevě 
Séria: InCryptid 
Diel: prvý 
Slovenské alebo české vydanie: FANTOM Print, 2015 (ČR) 
Hodnotenie na GR: 3.83
O příslušnících rodiny Priceových by se dalo říct mnohé, rozhodně ale ne to, že jsou obyčejní. Již celé generace studují monstra tohoto světa, takzvané kryptidy, a snaží se mezi nimi a nic netušící lidskou populací zachovávat mír a rovnováhu.
Verity Priceová ví, jakou zodpovědnost s sebou rodinné řemeslo nese, přesto by se však místo nahánění strašidel, ghúlů a démonů věnovala raději tancování. Proto se také přestěhovala do New Yorku, aby si mohla splnit sen a dosáhnout kariéry v profesionálním tanci dřív, než se bude muset nadobro ponořit do profese kryptozooložky a samozvané ochránkyně kryptidů. Možná by se jí to i podařilo, kdyby se zároveň nemusela potýkat s kolonií mluvících myší, geniální telepatickou sestřenkou, ohnivzdornými modelkami a profesionálním zabijákem, kterého do New Yorku vyslala Úmluva svatého Jiří, organizace, která její rodinu pronásleduje desítky let…

„Pravá láska střílí vždycky najisto.“
Keď som narazil na túto knihu, vedela som, že si ju raz prečítam. Nie kvôli názvu, obálke alebo nebodaj vďaka lákavej anotácii. Ja som vlastne až do momentu, keď som knihu skutočne otvorila, vlastne ani netušila, čo presne ma čaká. Rozhodla som sa z iného dôvodu. Vydalo to moje obľúbené vydavateľstvo a je to urban fantasy. Bez zaváhania túto kombináciu beriem všetkými dvadsiatimi. Ale myslím, že nabudúce si vážne prečítam, o čom kniha je. Bude to pre mňa bezpečnejšie...

pondelok, 14. marca 2016

Byť knihomoľom je ťažké
Pôvodne som mala rozpísaný trochu iný článok, ktorý bol hlboko úvahový a prudko filozofický... ale potom som k nemu začala hľadať obrázky, aby som sa inšpirovala, a miesto toho som stvorila úplne nový článok, ktorý vlastne ani nie je článok. Ide len o sériu gifov, ktoré popisujú problémy, ktorým čelí takmer každý priemerný knihomoľ. Bohužiaľ, obyčajní ľudia väčšine z nich nerozumejú. Alebo aspoň v to veríme.

štvrtok, 10. marca 2016

Otroctvo a voľnosť | Jiskra v popeluAutor: Sabaa Tahir 
Názov: Jiskra v popelu 
Séria: Jiskra v popelu (An Ember in Ashes) 
Diel: prvý 
Slovenské alebo české vydanie: Host, 2016 (ČR); YOLi, 2016 (SR, dátum vydania 1. 6.) 
Hodnotenie na GR: 4.30
Laia je dívka z lidu Učenců, který žije pod tvrdou nadvládou Válečnického impéria. Když je její bratr zatčen za velezradu, nabídnou jí učenečtí povstalci bojující proti Impériu dohodu: pokud se nechá prodat jako otrokyně na imperiální vojenskou akademii a bude pro ně špehovat, zachrání jejího bratra před popravou.
Elias, nejlepší voják na akademii, je znechucený pronásledováním a zabíjením Učenců a rozhodne se dezertovat. Než však stačí utéct, dostane příkaz zúčastnit se Zkoušek, nemilosrdné soutěže, z níž má vzejít nový válečnický císař. Prohrát znamená okamžitou smrt, zvítězit znamená ztratit vlastní duši.
Když se Laiiny a Eliasovy cesty na akademii zkříží, oba zjistí, že jejich osudy jsou propojené víc, než by si vůbec dokázali představit, a že jejich rozhodnutí může změnit budoucnost celého Impéria.

„Ty jsi jiskra v popelu. Budeš zapalovat a hořet, pustošit a ničit. Nemůžeš to změnit. Nemůžeš to zastavit.“
O tejto knihe som sa dozvedela z edičného plánu vydavateľstva Host, ktoré som si v posledných mesiacoch veľmi obľúbila. Keď som následne videla na GR viac ako len priaznivé hodnotenia, povedala som si, že si overím, či je kniha skutočne taká dobrá. Pretože už jej anotácia bola viac ako len lákavá. Niečím mi pripomenula gladiátorské zápasy v Starovekom Ríme. A túto tému mám rada, takže som dlho neváhala a knihu si čo najskôr kúpila...

pondelok, 7. marca 2016

Beh cez prekážky | Kniha života


Autor: Deborah Harkness
Názov: Kniha života 
Séria: Čas čarodějnic (All Souls Trilogy) 
Diel: tretí 
Slovenské alebo české vydanie: Knižní klub, 2016 (ČR); Ikar, 2015 (SR) 
Hodnotenie na GR: 4.13
Závěrečný díl světově úspěšné trilogie. Hlavní hrdinové a milenci, čarodějnice Diana Bishopová a upír Matthew Clairmont, se vracejí v čase z alžbětinského Londýna zpět do naší současnosti. Diana je těhotná a o to víc odhodlaná bránit se proti těm, kteří chtějí ukrást a zneužít tajemství objevené čarodějnicemi v dávných dobách a ukryté v tajemném Ashmoleově svazku. Než se však Dianě a Matthewovi podaří odhalit obsah tajného rukopisu alias Knihy života, musí uhájit i svůj zakázaný vztah.

“It’s one thing to wander in the darkness because you know no different, but it’s quite another to enjoy the light only to have it taken from you.”
Nemohla som sa dočkať, kým túto knihu prečítam. Druhý diel skončil veľmi napínavo a ja som proste potrebovala vedieť, ako to všetko dopadne. Bez ohľadu na to, v akom jazyku to budem čítať. Keďže som nedokázala zohnať knihu ani v slovenčine, ani v češtine, siahla som po origináli a modlila sa, aby som nemala problém rozumieť tým cudzím jazykom a hlavne chýbajúci vysvetleniam, pri ktorých som dúfala, že sa objavia...

piatok, 4. marca 2016

A sny sú len sny... | Sedem minút po polnoci


Autor: Patrick Ness 
Názov: Sedem minút po polnoci 
Slovenské alebo české vydanie: Slovart, 2015 (SR); Jota, 2012 (ČR) 
Hodnotenie na GR: 4.29
Conora trápia desivé sny – každú jednu noc, odkedy mamu v nemocnici sužujú liečebnými procedúrami, ktoré aj tak nezaberajú. Ale tento sen je iný. Keď sa dnes v noci Conor prebudí, v okne ho niekto čaká. Niekto starodávny. Niekto, koho neočakával. Netvor starší ako ľudstvo samo, ktorý Conorovi porozpráva tri príbehy o láske, o strate i o nádeji. Ale na oplátku chce od Conora počuť to, z čoho má najväčší strach: chce počuť pravdu.

„Príbehy sú divé zvery. Keď ich vypustíš na slobodu, ťažko povedať, akú pohromu spôsobia.“
Táto útlo vyzerajúca knižočka ma veľmi zaujala. Nielen svojou obálkou, ale hlavne pozitívnymi hodnoteniami, ktoré na mňa odvšadiaľ kričali. A takmer každý, kto ju prečítal, tvrdil, že ju proste musí prečítať každý. Keďže nie som z tých, kto by sa nechal zbytočne ponúkať, rozhodla som sa pre niečo celkom odlišné od toho, čo normálne čítam, aby som sa presvedčila, či tento príbeh za to stojí. Doteraz netuším, ako som mohla pohybovať...

štvrtok, 3. marca 2016

V ďalekej minulosti | Stín nociAutor: Deborah Harkness 
Názov: Stín noci 
Séria: Čas čarodějnic (All Souls Trilogy) 
Diel: druhý 
Slovenské alebo české vydanie: Knižní klub, 2013 (ČR); Ikar, 2013 (SR) 
Hodnotenie na GR: 4.02
Literární senzace roku 2011, a druhý díl z plánované trilogie zavádí Dianu a Matthewa do temných uliček alžbětinského Londýna, v nichž se to jen hemží špióny, lstmi a úskoky, kde pátrají po čarodějnici, která by Dianu naučila lépe ovládat její magické schopnosti, a hledají stopy vedoucí k tajemnému svazku č. 782. Do hry však znenadání vstupuje mysteriózní spolek starých Matthewových přátel známý jako Škola noci a Matthew a Diana se vydávají na podivnou cestu, která je zavede až k 1500 let starému upírskému tajemství…

„Neznalost je neodpustitelný hřích."
„Stejně jako neloajálnost."
Na túto knihu som sa veľmi tešila. Hoci bol prvý diel prvotriednou ukážkou typickej upírskej romance, na pokračovanie som sa skutočne tešila. Kvôli chaosu v škole a miliónu ďalších kníh, ktoré chcem a potrebujem prečítať, som však stratila pojem o čase a nakoniec si uvedomila, že čítanie v podstate odkladám. Takže som sa vykašlala na všetko ostatné a proste sa začítala do tohto pokračovania...