streda 1. novembra 2017

Prvý hrdinský čin | Wonder Wonam: WarbringerAutor: Leigh Bardugo 
Názov: Wonder Woman: Warbringer 
Séria: DC Icons 
Diel: prvý 
Slovenské alebo české vydanie: vydanie chystá CooBoo 
Hodnotenie na GR: 4.17
She will become a legend but first she is Diana, Princess of the Amazons. And her fight is just beginning... 
Diana is desperate to prove herself to her warrior sisters. But when the opportunity comes, she throws away her chance at glory and breaks Amazon law to save a mere mortal, Alia Keralis. With this single heroic act, Diana may have just doomed the world.
Alia is a Warbringer - a descendant of the infamous Helen of Troy, fated to bring about an age of bloodshed and misery. Diana and Alia will face an army of enemies, mortal and divine, determined to destroy or possess the Warbringer.
To save the world, they must stand side by side against the tide of war.

“You can't live in fear. You make things happen or they happen to you.”

Leigh Bardugo je známa a úspešná autorka. Z jej sérii sa stali bestsellery a naposledy ohúrila svojich fanúšikov epickým vyvrcholením dilógie Six of Crows. Ako sama priznáva, Wonder Woman je jej obľúbená postava a tak trochu posadnutosť. Možnosť napísať o nej knihu bolo ako splnenie tajného sna. A keď sa spojí skalný fanúšik, skvelá spisovateľka a príbeh s potenciálom – nuž, to znie ako začiatok kvalitného príbehu.
Superhrdinovia boli sú a som si istá tým, že budú populárni. Veľmi mocné bytosti, ktoré zasväcujú svoj život ohrane nehodného ľudstva? Na tom koncepte skutočne je niečo neodolateľné. Keďže v poslednom čase sa hrdinom zo všakovakých univerz venuje pozornosť skôr vo filmoch a seriáloch, bolo len logické, že ďalším krokom budú knihy.
V súčasnosti sa predsa rozbieha osveta DC hrdinov a pre knihomoľov nie je nič lepšie ako plnohodnotná kniha. Aby však tieto príbehy boli ešte príťažlivejšie, rozhodli sa požiadať známych autorov, aby napísali YA knihu o začiatok týchto hrdinov. Prvou z nich bola Wonder Woman, ktorá sa nedávno dočkala aj premiéry na plátnach kín. Avšak, skôr ako sa začnem venovať knihe, cítim potrebu nie niečo upozorniť ostatných čitateľov – táto kniha nemá nič spoločné s filmom.
Áno, vystupuje v ňom Diana a ostatné Amazonky, ale tam akákoľvek podobnosť naozaj končí. Preto neočakávajte, že sa dočkáte podobnej zápletky alebo nebodaj postáv, ktoré sa objavili vo filme. Film a kniha sú v tomto prípade dva samostatné útvary. Ak chcete čítať filmový príbeh, siahnite po knihe Wonder Woman od Nancy Holder, ktorá je oficiálnou novelizáciou filmového scenára. Keďže som vás už všetkých dostatočne upozornila, navrhujem, aby sme sa presunuli ku knihe.
Leigh Bardugo je skvelá autorka a ja som si zamilovala jej štýl. Ten, ktorý použila v tejto konkrétnej knihe, sa však od jej štandardu trochu líši, vďaka čomu si vyslúžila nejedno kritické slovo. Avšak každý príbeh ma iný charakter a preto je nutné prispôsobiť tomu aj výber slov. Najväčšiu pozornosť venuje predovšetkým Diane a tomu, aký život vedie na ostrove v spoločnosti sestier Amazoniek.
Avšak, Diana ešte nie je hrdinkou, nestala sa z nej Wonder Woman, ktorá chráni ľudí. V tomto príbehu má sedemnásť rokov a musí si nájsť svoje vlastné miesto na svete. Denne čelí veľkému tlaku ostatných sestier, ktoré voči nej majú ťažké srdce, pretože nebola „preverená vojnou“ a takisto je to dcéra kráľovnej. Diana teda žije vo veľkom strese a pod veľkým tlakom, no ukazuje sa, že je statočná a odhodlaná, pripravená všetkým dokázať, že aj ona sa môže stať veľkou a silnou bojovníčkou.
Vo všeobecnosti by sa dalo povedať, že úvod knihy je venovaný predovšetkým Dianiným myšlienkovým pochodom a pohľadom do jej vnútra, čo nie je práve dynamický alebo akčný začiatok. Vďaka tomu je začítanie pomerne náročné, avšak trvá to len niekoľko krátkych strán a nakoniec sa predsa len dej rozbehne.
“Human courage was different from Amazon bravery. She saw that now. For all the suspicion and derision she'd heard from her mother and her sisters about the mortal world, Diana couldn't help but admire the people with whom she traveled. Their lives were violent, precarious, fragile, but they fought for them anyway, and held to the hope that their brief stay on this earth might count for something. That faith was worth preserving.”
Do deja takisto vstupuje Alia, ktorá sa na ostrov Amazoniek dostane po tom, ako jej Diana zachráni život. Obe sú vlastne kľúčové postavy, pretože si navzájom ovplyvnia život. Oproti filmu oceňujem hlavne jedno – Amazonky vystupujú v akejsi úlohe ochrankýň obyčajných ľudí. Hoci žijú osamoteným oddeleným životom, musia vedieť o svete ľudí všetko. Takže poznajú vývoj zeme, našu históriu a dokonca sa dopočuli aj o výdobytkoch modernej doby. Čo je oveľa viac logické, ako keď z Amazoniek spravíte ignorantské slabošky, ktoré sa večnosť pripravujú na boj s bohom, ktorý ich stvoril. Ale to už odbieham od knihy.
Celkový námet i jeho spracovanie sú veľmi zaujímavé. V deji sa neustále niečo deje a postavám sa nedarí, nič nedostanú zadarmo a naozaj sa musia snažiť, aby dosiahli svoj cieľ. Navyše veľká časť knihy je sústredená na putovanie „za dobrodružstvom“, ktoré je nesmierne sympatické. Vďaka tomu má dej veľmi rýchly a zaujímavý spád. Veľkou súčasťou deja je aj grécka mytológia, za čo si Leigh zase neprávom vyslúžila prirovnanie k Rickovi Rioardanovi. Akoby o gréckej mytológii nikdy nepísal nikto iný. Mám však pocit, že príbeh Heleny Trójskej zatiaľ nespracoval.
Postavy nemajú čas ani na chvíľu si vydýchnuť a tieto udalosti ich navždy zmenia. Nielen Dianu, ale aj ostatných jej nových priateľov. Mňa si táto kniha naozaj získala. Pretože to nebol príbeh o veľkosti a neporaziteľnosti superhrdinky, ktorú milujú celé generácie čitateľov. Kniha rozprávala príbeh o mladom dievčati s obrovskou mocou, ktoré je napriek všetkému predovšetkým človek.
Má svoje pochybnosti. Zmieta ňou strach. Niekedy dokonca urobí nesprávne rozhodnutie. No na ničom z toho nezáleží. Pretože Diana nie je z tých, ktorí by sa ľahko vzdávali. Je odhodlaná zachrániť svojich priateľov a s nimi aj celý svet. A vďaka tomu je táto kniha nielen dobrodružná a plná napätia, ale predovšetkým je aj inšpiratívna. Príbeh o tom, že pod maskou každého superhrdinu je predsa len človek. A to je sympatický koncept, ktorý tejto sérii prinesie úspech.
Wonder Woman: Warbringer je naozaj pozoruhodná kniha. Je plná napätia, dobrodružstva, akcie, ale aj emócií. Postavám sa nič nedarí, no vďaka tomu môžu rásť. Leigh Bardugo naozaj veľký priestor venovala vývoju svojich postáv a dokázala mi ukázať, ako veľmi sa niekto môže zmeniť. Hlavný dôraz kladie na vývoj Diany, ktorá bola na začiatku neistá puberťáčka a na konci sa z nej stala budúca hrdinka.
Príbeh má niekoľko silných stránok a každý čitateľ si v nej nájde niečo iné. Samozrejme, len v prípade, že sa dokáže odosobniť od filmu s Gal Gadot v hlavnej úlohe. Diana tohto príbehu nie je Gal a nemá ambíciou ňou byť. V skutočnosti je to neisté dievča, len obyčajný človek s istými nadaniami, ktorý hľadá svoje miesto vo svete. Snaží sa vyrovnať s očakávaniami ostatných, snaží sa nezradiť dôveru, ale predovšetkým nasleduje svoje srdce.
V tom všetkom, čo sa v knihe dialo, dej neustále zostáva zameraný hlavne na jedno – na človeka pod maskou superhrdinu. Pretože každý hrdina bol najskôr neistým tínedžerom plným vzdoru a až neskôr sa z neho stal superhrdina. Diana je silná a sympatická hrdinka. Jej príbeh plný dobrodružstva, odhaľovania tajomstiev a osobnostného rastu postáv. Už teraz sa nemôžem dočkať toho, ako sa zoznámim s tínedžerskými verziami Supermana, Batmana a Catwoman.


Za poskytnutie knihy na recenziu veľmi pekne ďakujem
internetovému kníhkupectvu MEGABOOKS SK
a sieti ich kníhkupectiev Oxford Bookshop.
knihu nájdete tu

4 komentáre:

 1. Skvělá recenze. Doufám, že kniha vyjde v češtině, dala bych ji příteli:-D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Kniha samotná je skvelá a tiež dúfam, že ju nakoniec budú prekladať. :)

   Odstrániť
 2. Tak už se na ní těším! Jinak, skvělá recenze, jako vždycky. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. A ja dúfam, ako vždy, že sa ti kniha bude páčiť. :)

   Odstrániť