nedeľa 7. januára 2018

Top 10 #12: Fascinujúca historická fikcia

Starý rok sa skončil a začal nový. Preto prišiel čas na ďalší článok do tejto rubriky. Prekvapivo som narazila hneď na niekoľko žánrov, ktoré by som rada spracovala, preto som si vybrala pre mňa dosť netradičný, ktorý pre zmenu nemá nič spoločné s fantasy alebo sci-fi. Aby som zachovala rôznorodosť a trochu si rozšírila vlastné obzory...Historická fikcia
Ako už napovedá samotný názov, tento žáner sa venuje predovšetkým udalostiam z minulosti a tie spracovaná beletristickým spôsobom. Hoci sa kladie dôraz predovšetkým na rozprávanie, dôležité je aj prostredie a hlavne časové obdobie, ku ktorému sa viaže. Preto je logické, že v knihách tohto žánru nevystupujú len fiktívne postavy, ale najmä tie skutočné historické, ktoré zväčša bývajú pomerne známe. No nemusí to byť pravidlom. Čo naopak pravidlom býva, je nielen dobové zobrazenie spoločnosti, ale dôležité sú aj zvyky ľudí, spôsob obliekania, niekedy aj dobové jedlá a dobe sa prispôsobuje aj jazyk rozprávania. Alebo aspoň tak by to malo byť. Všetko v záujme zachovania autenticity.
Veľmi populárnym postupom historickej fikcie je prerozprávanie známej historickej udalosti z pohľadu inej osoby, častokrát to býva práve tá fiktívna postava. Inokedy nemusí byť pozornosť upriamená práve na danú historickú udalosť a dej knihy sa môže odohrávať len na pozadí týchto udalostí. Najdôležitejšie je však zachovanie udalostí v takom slede, v akom ho zaznamenali historici. Ak s dané udalosti výrazným spôsobom odlišujú od oficiálnych záznamov, prestáva byť kniha historickou fikciou a začína spadať do žánru tzv. alternatívnej histórie. Mnohé knihy spadajúce do tohto žánru sa často zaoberajú teóriami, čo by sa mohlo stať, keby sa zmenil kľúčový moment tej či inej historickej udalosti.
Žáner sa začal formovať začiatkom 19. storočia a kľúčovými autormi boli napr. sir Walter Scott, Honoré de Balzac a pokračovateľmi bol napr. aj Lev Nikolajevič Tolstoj.Anthony Doerr – Svetlo, ktoré nevidíme
V slovenčine vydal Ikar, v češtine Moba.
Ako mnoho iných kníh tohto žánru, aj táto sa venuje tematike druhej svetovej vojny. Dej sa sústreďuje na osudy hneď niekoľkých postáv, medzi nimi aj životom mladučkej slepej Francúzsky, ktorej otec vyrobil repliku štvrti, v ktorej žili, aby vždy mohla nájsť cestu domov. Ďalšou postavou je nadaný Nemec, ktorý sa vďaka vlastnej šikovnosti prepracuje takmer až na špičku svojho oboru, no neskôr si uvedomuje, že jeho schopnosti spôsobili smrť mnohých ľudí. Zhodou okolností sa títo dvaja stretnú. Ako to dopadne si už budete musieť prečítať. Tento strhujúci príbeh je mnohými označovaný za majstrovské dielo.

Markus Zusak – Zlodejka kníh
V slovenčine vydal Ikar, v češtine Argo.
O tejto knihe ste už minimálne počuli, nakoľko na jej motívy bol natočený film. Tematicky sa opäť venuje druhej svetovej a aby som bola úprimná, je to pravdepodobne jediná kniha podobnej tematiky, ktorú som prečítala dobrovoľne. Rozprávačom tohto príbehu je netradične Smrť. Sleduje osudy malého dievčatka, ktoré sa postupom času začne venovať zaujímavej záľube – kradne totiž knihy. Avšak dej je omnoho bohatší, odohráva sa totiž v Nemecku, v ktorom hlavná hrdina na vlastnej koži prežíva hrôzy vojny. O tom, aké ťažké bolo prežitie, aké náročné bolo niekedy mlčať a ako neochotne mnohí ľudia zo strachu zo smrti skláňali hlavy. Emócie, ktoré vo mne táto kniha zanechala, sú nezabudnuteľné.

Michelle Moran – Královna rebelka
V češtine vydal Alpress.
Autorka napísala niekoľko historických fikcií, z ktorých mnohé boli preložené do češtiny alebo slovenčiny. Táto konkrétna kniha sa trošku netradične venuje Indii v 19. storočí, v časoch, keď sa Anglicko rozhodlo podrobiť si túto krajinu. Rozprávačkou je mladá dievčina, ktorá je súčasťou ženskej armády kráľovnej Lakšmi Bai. Tá sa vzoprela Britskému impériu, odmietla sa vzdať a hovorilo sa o nej, že bojovala po boku svojich vojakov. Kniha sa venuje o niečo menej tradičnej tematike, dej dýcha orientálnou kultúrou a ponúka pohľad do sveta, ktorý nám nie je až taký blízky.


Juraj Červenák – Mŕtvy na Pekelnom vrchu (Stein a Barbarič #1)
Vydáva Slovart.
Autora tejto série nie je potrebné špeciálne predstavovať. Ak ste jeho knihy nečítali, minimálne ste o nich počuli. Kriminálne ladená séria sleduje osudy vojnového veterána Steina a notára Barbariča, ktorí riešia všakovaké prípady. Dej sa odohráva na konci 16. storočia v časoch, keď Uhorskom otriasa turecká hrozba. Zaujímavá dvojka spojí svoje sily, aby odhalili nielen intrigy, ale aby väčšinou len vďaka dedukcii odhalili pravých páchateľov. Ako kulisy im slúžia slovenské mestá a autorov zaujímavý štýl zaručuje, že vás čítanie bude baviť.

Arhtur Golden – Pamäti gejše
V slovenčine aj češtine vydal Ikar.
Kniha sa okrajovo venuje aj tematike druhej svetovej vojny, avšak väčšinovo sa sústreďuje na osudy japonskej ženy, ktorá spomína na to, čím všetkým si musela prejsť, aby sa z nej stala tradičná gejša. Túto knihu som čítala už pred pár rokmi a veľmi som si ju obľúbila. Keďže som Slovenka, táto kniha mi predstavila istú exotickosť, s akou sa nestretnem každý deň. Japonská kultúra je fascinujúca i desivá vo svojej nemennosti a istej tvrdosti. Jasne stanovené pravidlá zväzovali a dodnes zväzujú mnohých. Táto kniha je však predovšetkým pohľadom do záhadného sveta gejší. Nedozvedela som sa len o tom, akými pravidlami sa riadia, ale prežila som s nimi všetky príkoria a ťažké skúšky, ktoré ich na tejto ceste stretávajú. Táto kniha ma mnohému naučila a ukázala mi kúsok z pravej tváre kultúrneho fenoménu, ktorým gejše boli a v niektorých krajoch ešte stále sú.

Ken Follett – Piliere zeme (Piliere zeme #1)
V slovenčine vydal Tatran, v češtine Knižní klub.
Na motívy knihy (série) bol natočený rovnomenný seriál. Čítanie nás zavedie do stredovekého Anglicka, ktoré sa po smrti kráľa otriasa v základoch nielen kvôli hroziacej občianskej vojne. Do deja zasahuje hneď niekoľko postáv, ktorých osudy sa zvláštnym spôsobom preplietajú. Niekoľko sto stranový obor zachytáva dej dlhý niekoľko desiatok rokov, ktorý skvele vystihuje nielen dobu, v ktorej sa odohráva, ale autor v nej píše o všetkých typických problémoch, ktoré túto dobu postihovali. Takže sa do sýtosti pobavíte intrigami, manželstvami z rozumu a žabo-myšími vojnami o majetok. Na pozadí tohto všetkého sa však dej sústreďuje aj na čosi iné – na stavbu monumentálnej katedrály.

Madeline Miller – Achilleova píseň
V češtine vydal Host.
Dej sa sústreďuje na tajomné dejiny Grécka. O Trójskej vojne, krásnej Helene, hrdinovi Achillovi a mnohých iných postavách z tejto knihy ste určite minimálne počuli buď na hodine literatúry, alebo dejepisu. Hlavným hrdinom je Patroklos, nešikovný a neobľúbený princ, ktorý bol navyše vyhostený, a tak žije v tieni dokonalého Achilla. Z týchto dvoch sa stanú postupom času priatelia, avšak ich životy čoskoro skomplikuje začínajúca sa vojna. Strhujúci príbeh je však nielen o vojne, ale aj o priateľstve a o zápasení bohov. Svojim konceptom pripomína hrdinské eposy a spôsobom spracovania vyčnieva nad ostatné knihy venujúce sa tematike Trójskej vojny.

Elena Ferrante – Geniálna priateľka (Neapolská sága #1)
V slovenčine vydalo Inaque.sk, v češtine Prostor.
Dej sa začína v Taliansku v päťdesiatych rokoch. Sústreďuje sa na osudy dvoch dievčat, ktoré vyrastajú v chudobe a násilí. Obe sú rozdielne a majú iné životy, no nakoniec sa z nich stanú priateľky. Táto kniha však nie je len o priateľstve medzi ženami, hoci aj to by stačilo, aby kniha vyčnievala nad ostatné, nakoľko je veľmi realistická. Ďalšia línia tejto knihy sa venuje vykresleniu atmosféry exotického Talianska. Dve dievčatá postupne dospievajú, avšak prostredie ich formuje, mení ich nielen navonok, ale najmä vo vnútri. Táto kniha je fascinujúca i dychberúca, emotívna, no najmä realistická vo všetkých svojich aspektoch.

Umberto Eco – Pražský cintorín
V slovenčine vydal Slovart, v češtine Argo.
Autor napísal veľa známych aj menej známych kníh. Konkrétne táto je akousi zvláštnou freskou rôznych postáv a príbehov. Všetky postavy, ktoré sa v deji objavujú, sú skutočné. Jedinou fiktívnou postavou je hlavný hrdina, ktorý zaujímavým spôsobom spriada akýsi obraz európskych dejín a venuje sa rôznym udalostiam, napríklad zjednotením Talianska alebo Protokolom sionských mudrcov. Jednotlivé historické udalosti a informácie sa prepletajú prekvapivým spôsobom, čo zaručuje zábavu i poučenie širokému spektru čitateľov. Zaujímavosťou je, že napriek názvu sa hlavný hrdina do Prahy nikdy nedostane.

Ruta Sepetys – Sůl moře
V češtine vydalo CooBoo.
Ruta Sepetys je autorkou mnohých kníh s historickou tematikou určeným pre mladších čitateľov. Táto konkrétna je možno aj najobľúbenejšia a dokonca v roku 2016 vyhrala Goodreads Choice Awards v kategórii Young Adult Fiction. Tematicky sa táto kniha viaže k druhej svetovej vojne. Rozpráva príbeh štyroch mladých ľudí, ktorí svoj čas prežívajú na palube lode smerujúcej k slobode a lepšiemu životu. Každý z pasažierov má svoj vlastný príbeh, pochádza z iného prostredia, no keď sa ich nádej zmení na hrôzu, zistia, že na ničom z toho nezáleží. Lebo dôležité je prežitie. Kniha sa venuje jednej z najväčších námorných katastrof.


Máte v tomto žánri nejaké obľúbené knihy/série?


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára