nedeľa 8. apríla 2018

Intrigy a boje o moc | Zradné srdce

Autor: Mary E. Pearson
Názov: Zradné srdce (angl. The Heart of Betrayal)
Séria: Kroniky Pozostalých (angl. The Remnant Chronicles)
Diel: druhý
Slovenské alebo české vydanie: CooBoo, 2017 (ČR) a 2018 (SR)
Hodnotenie na GR: 4.31
V zajatí barbarského vládcu Vendy majú Lia a Rafe len malú šancu na útek. A tak ich jedinou nádejou je spoliehať sa na to, že vládca bude príliš ohromený Liiným darom a bude sa báť dať ju popraviť. Vládcu však Lia zaujme viac, ako sa na prvý pohľad zdá, a chce jej dar využiť na vlastné ciele.
Stále je tu aj Rafe, ktorý jej síce klamal, ale obetoval svoju slobodu, aby ju ochránil. A, samozrejme, je tu aj Kaden, ktorý tuší, že Lia jediná dokáže zvrátiť osud. Zatiaľ čo sa prebúdza Liin dar a ona spoznáva samu seba, je jej jasné, že ju čakajú rozhodnutia, ktoré ovplyvnia jej krajinu i jej vlastný osud.

„Dar je citlivý spôsob poznania. Počúva bez uší, vidí bez očí, uvedomuje si bez rozmýšľania.“

Mary E. Pearson je autorkou mnohých kníh, avšak u nás sa prekladá len jej najúspešnejšia séria. V prvej knihe tejto trilógie dokázala, že dokáže čitateľa zaujať a popliesť ho dostatočne na to, aby chcel čítať ďalej. Majstrovsky sa jej darilo zakrývať identitu svojich postáv, možno aj preto, že v detstve každý deň predstierala, že je niekým iným. A hoci som v recenzii prvej knihy trilógie vyslovila pochybnosť, že autorka je začiatočníčka, po prečítaní pokračovania si to už nemyslím. Nemám na to totiž dôvod.
Súčasné trilógie, vo väčšine prípadov práve tie fantastické, postihuje zvláštny úkaz. Čitatelia to s istou dávkou irónie nazývajú aj syndróm druhého dielu. Som si istá, že väčšina z vás sa s týmto pomenovaním už stretla a určite viete, že týmto krásnym slovným spojením sa teda označuje pokračovanie, ktoré vo všetkých smeroch výrazne zaostáva za svojím predchodcom. A keďže som však už predchádzajúcu knihu dosť kritizovala, žila vo mne naozaj desivá obava, že táto kniha bude... nuž... prepadák.
No som nesmierne rada, že som sa nakoniec mýlila. Rozjazd knihy bol síce o niečo pomalší, avšak bol len akousi predzvesťou epickosti tejto knihy. Ako naznačuje už samotná obálka, tento príbeh sa presunul do trochu temnejších vôd. Lia zo začiatku túžila len po tom, aby mohla žiť slobodne a bez toho, aby jej ostatní diktovali čo môže a čo nie.
Zhodou okolností sa dostala do pozície, ktorá ju zväzuje ešte viac ako jej urodzený pôvod. Ocitla sa totiž na dvore panovníka znepriateleného kráľovstva, kde ju jeden chybný krok môže stáť život. A nielen ju. Pretože dobrá trilógia pre mladých by nebola tým pravým, ak by v nej nebol aspoň jeden nefunkčný milostný mnohouholník.
Akokoľvek tento prvok nemám rada, musím Mary uznať aspoň jedno – tento jej trojuholník ma svojím spracovaním nerozčuľovať a ani nerušil, nakoľko ma jeho prezentácia veľmi bavila. V predchádzajúcej knihe som hádala, kto je vrah a kto princ. V tejto knihe som zase sledovala Liu, ako musela predstierať, že minimálne jedného zo svojich nápadníkov vlastne nemá rada.
Hoci jej myšlienky som poznala, jej správanie do deja prinášalo to správne napätie, čím sa niekedy prehlbovala ponurosť deja. Takisto to umocňovali aj opisy prostredia, ktoré bolo chudobné, zbedačené a žili v ňom ľudia, ktorí si privykli bojovať skrátka o všetko. Postavy rozohrali naozaj vysokú hru, ktorá však bola vo svojej podstate veľmi jednoduchá, a preto sa mi tak veľmi páčila. Zložité intrigy a úskoky sú síce úžasné, ale schematizovať ich tak, aby sa v nich nikto nestrácal, je u ž náročnejšie.
„Od tej chvíle, keď si na sebe v deň príchodu mala tie šaty z vrecoviny, si prešla dlhú cestu.“
„To neboli šaty, to bolo vrece.“
„No tak bolo.“
Lia a ostatné postavy ma držali v napätí a niekedy sa ťažko odhadovalo, čo sa stane na ďalej strane, no napriek tomu som nikdy nemala pocit, že sa topím v jednotlivých úskokoch a tajných plánoch. Avšak tento príbeh mi ponúkol viac ako len zaujímavé zápletky a dej plný napätia. Ponúkol mi aj celistvý pohľad na svet, v ktorom sa to všetko odohráva.
Predchádzajúcu knihu Falošný bozk som kritizovala aj kvôli nedostatku vysvetľovania. Vedela som, že existuje nejaký svet a ďalej som si mohla len domýšľať. V tejto knihe som sa dozvedela veľa o histórii hneď niekoľkých krajín, viem viac o ich vzájomných napätých vzťahoch a čo viac, dokonca tu bola načrtnutá aj nejedna konšpirácia a taktiež zrady z minulosti, ktoré ostali nepotrestané a zabudlo sa na ne. Táto kniha bola skutočne veľmi dobre vyvážená. Čítanie ma nesmierne bavilo a ukázalo mi, že existuje aj niečo také ako silné druhé pokračovania. Tento príbeh je skrátka veľkolepejší ako prvá kniha trilógie.
Zradné srdce je vskutku vydareným pokračovaním veľmi dobre rozohranej trilógie. Tam, kde prvá kniha pôsobila len ako úvod zameraný hlavne na milostné pletky hlavných hrdinov, tam toto pokračovanie prichádzalo stále s novými zvratmi. Lia spolu s Rafeom a Kadenom prežívali ďalšie trampoty, tentoraz však láska stála naozaj na pozadí. Každý z nich musel dbať na každé svoje slovo a vysoká hra plná intríg a úskokov sa mohla začať.
Mocenské hry boli možno v niekoľkých ohľadoch jednoduché, avšak stále prinášali dostatok napätia. Spolu s tlakom, pod ktorým boli hlavné postavy, príbeh vyznieval oveľa temnejšie. Iste, stále ostal dostatočne veľký priestor na riešenie vzťahov, avšak tentoraz už to nebolo na úkor príbehu. K slovu sa dostala aj história a konečne mi bol predstavený svet, v ktorom sa to všetko odohráva. Jednotlivé stránky som čítala naozaj s radosťou.
Tento príbeh bol všetkým, či si môžem priať od kvalitnejšej epickej fantasy. Dostatočne dynamický, striedala sa v ňom akcia s hlbšie ladenými časťami. Postavy dostatočne premýšľali a plánovali, ale ma aj dojímali alebo rozčuľovali svojimi emóciami. Vďaka tomu som mohla oceniť vývoj ich charakterov. Objavovali sa tajomstvá a odpovede, nové informácie a stupňovalo sa napätie. Epický záver vybičoval moje nervy na maximum a prinútil ma dychtiť po pokračovaní. Ak by takto vyzerali všetky druhé pokračovania fantasy trilógií, bola by som nanajvýš spokojná.


Za poskytnutie knihy na recenziu
veľmi pekne ďakujem spoločnosti Albatros Media.
Knihu si môžete kúpiť TU.


2 komentáre:

 1. Hodně teď přemýšlím nad tím, jakou parádní fantasy si rozečtu. Zaujala mě tahle série a ještě Tearling...tak nevím do které se pustit :D Ještě si myslím, že by nebylo špatné Odinovo dítě. Fantasy miluju, ale nějak jsem od nich poslední dobou upustila. Chtěla bych se k nim vrátit a nevím čím začít. Možná postupně přečtu všechno :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Záleží na tom, aký druh fantasy máš rada. Tearling, táto séria a aj Ódinovo dítě sú veľmi dobré série, ale konkrétne z tejto trojice mňa najviac oslovila práve trilógia Havraní kruhy, tá bola naozaj úžasne napísaná a každou knihou sa príbeh len zlepšoval. Navyše je to severská fantasy, takže má trochu inú atmosféru, čo je tiež skvelé.
   Ale ak sa potupne dostaneš ku všetkým sériám, tým lepšie pre teba. :)

   Odstrániť