pondelok 9. júla 2018

Čerešnička na torte Mesačných kroník | Wires and Nerve

Autor: Marissa Meyer
Názov: Wires and Nerve + Gone Rogue
Séria: Wires and Nerve
Diel: prvý + druhý
Slovenské alebo české vydanie: zatiaľ nie je (chystá sa český preklad)
Hodnotenie na GR: 4.18 + 4.23
When rogue packs of wolf-hybrid soldiers threaten the tenuous peace alliance between Earth and Luna, Iko takes it upon herself to hunt down the soldiers' leader. She is soon working with a handsome royal guard who forces her to question everything she knows about love, loyalty, and her own humanity. With appearances by Cinder and the rest of the Rampion crew.

“I do not 'boss.' I advise decisively.” 

Marissa Meyer spolu s Mesačnými kronikami vytvorila fenomenálnu sériu, ktorá si získala milióny fanúšikov po celom svete. S každým novým dobrodružstvom ukazovala, ako veľmi sa zlepšovala a z postáv, ktorým vdýchla život, sa stali odvážni bojovníci za slobodu. No keď padlo posledné slovo, väčšina fanúšikov bola smutných. Až kým sa neobjavila informácia, že príbeh bude pokračovať. Vo forme krátkeho komiksu.
Mesačné kroniky sú jednou z mojich najobľúbenejších sérií. Marissa Meyer mi postupom rokov ukázala, aká úžasná je spisovateľka a ja som sa veľmi spontánne rozhodla, že si od nej prečítam čokoľvek, aj keby to mal byť leták na nejaký výpredaj. Preto som sa na komiksové pokračovanie tešila, hoci som mala aj obavy. Je iné čítať úžasný príbeh plný nádherných opisov, ale keď sa zmení médium, zmenia sa aj pravidlá.
Som si istá, že mnoho čitateľov malo zo začiatku podobný problém ako ja – so samotným formátom ilustrácií. Iste, boli veľmi jednoduché a svojim spôsobom úžasné, ale niektoré postavy rozhodne nevyzerali tak, ako mali. A to je dosť veľký problém, hlavne ak si postavy predstavujete istým spôsobom a oni tak nakoniec nevyzerajú. (Za to môžu všetky tie úžasné fan arty, ktoré stále nachádzam, no očividne sa nič z nich nestalo predlohou komiksových ilustrácií. Škoda) Ale koho by zaujímali ilustrácie, keď mám k dispozícii super príbeh.
Ten celý zaváňa Marissiným talentom a ja som tak opäť sledovala vo svojej podstate veľmi jednoduchý príbeh, ktorý mi však ponúkol mnoho nového. Ale aj starého. Všetky postavy, s ktorými som sa stretla predtým, sa objavili v jednotlivých okienkach. Stará partia sa stále stretáva, priateľstvá sú rovnako silné (ak nie aj silnejšie) a ich vzájomná lojalita im zachraňuje život aj tentoraz.
Oproti knihám som však stretla aj nové postavy, resp. spoznala som tie, ktoré doteraz len tak viseli kdesi v tieňoch bez toho, aby si ich niekto všimol. Vďaka tomu sa do príbehu dostáva aj nový prvok a čítanie ja zase o čosi zaujímavejšie. Je síce pravda, že rozprávať príbeh z pohľadu tých istých postáv môže byť úžasné, avšak tie nové prinášajú zase zaujímavejšie prvky, ktoré celú dvojdielnu minisériu ozvláštnili.
“That's not necessary. I'm doing what any good friend would do, out of loyalty and Lunar patriotism and--"
"I'll buy you a new pair of shoes."
"Sold.” 
Najviac ma však potešila Iko ako rozprávačka. Táto postava je neodmysliteľnou súčasťou celej série a mnohí so mnou budú súhlasiť, keď poviem, že bez nej by to už nebolo ono. Jej charakter ma vždy fascinoval, pretože hoci sa vždy tvári, že je nad vecou, v skutočnosti je rovnako neistá ako ostatní ľudia. A to pritom nie je ani človek, ale android, ako všetci vieme.
Práve toto sa stáva „kameňom úrazu“ v mnohých scénach, nakoľko Iko nebojuje proti zdivočeným vlkom sama, ale má prideleného partnera, ktorý nie je práve fanúšik toho, ako Iko „predstiera“ svoju naprogramovanú náklonnosť. Toto je niečo, čo som si na tejto sérii vždy vážila.
Primárne je stále určená skôr mladšiemu publiku (či už vďaka veku postáv, alebo niekedy očividnej rozprávkovosti), no napriek tomu autorka nikdy nezabudla, že to budú čítať aj starší jedinci. Tým ponúkla iné témy a motívy, ktoré by mohli skúmať. Ja osobne som si najviac užívala práve tú otázku ľudskosti, ktorá panovala v sérii Wires and Nerve. Iko je android, a preto je ťažké určiť, čo všetko je len prejav jej osobnosti a čo všetko patrí k naprogramovaniu.
Tento konflikt umocňuje práve jej nový partner, pre ktorého je Iko zo začiatku len robotom s veľkými ústami a ničím iným. Toto všetko sa odohráva na pozadí veľmi dobre vyváženého príbehu, v ktorom nechýba kvapka tajomnosti, veľa emócií a hlavne akcie. Dynamické dobrodružstvo, ktoré si ma získalo od prvej strany a ukázalo mi, že Mesačné kroniky sú úžasné aj v iných formátoch ako sú klasické písané knihy.
Wires and Nerve je ako pomyslená čerešnička na torte Mesačných kroník. Poskytuje pohľad na niektoré udalosti, ktoré predchádzajú epilógu, ktoré sa už do príbehu nezmestili, avšak sú nemenej dôležité. Miniséria je síce pokračovaním, ale v inom formáte. Komiksy sú stále veľmi obľúbené a rozšíriť nimi už tak obľúbený knižný vesmír bolo dobrým rozhodnutím.
Wires and Nerve sa stak stali predĺžením knižnej série podobne ako sa to podarilo komiksom mapujúcim pokračovanie takých seriálových velikánov akými boli Avatar: The Last AirbenderThe Legend of Korra. Som si istá, že ak by sa Marissa rozhodla, že Wires and Nerve neboli jej posledným komiksovým počinom, veľa fanúšikov by si pripadalo ako na Vianoce.
Skvelé zavŕšenie jednej fenomenálnej série.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára