utorok 26. februára 2019

Kto je vrah? | Four Dead Queens

Autor: Astrid Scholte
Názov: Four Dead Queens
Špecifikácia: YA fantasy s prvkami sci-fi o hľadaní vraha, ktorá vás dokonale zmätie
Slovenské alebo české vydanie: v slovenčine Slovart
Hodnotenie na GR: 3.97


Only a queen may sit upon the throne. When she takes the throne, she accepts the responsibility to rule the quadrant until her dying day.


Astrid Scholte je začínajúca americká autorka, ktorej tento rok vychádza debut Four Dead Queens. Hoci je to jej prvá kniha, nedá sa povedať, že by s písaním a tvorením nemala skúsenosti, nakoľko pracuje vo filme, kde sa momentálne venuje vizuálnym efektom. Sama o sebe tvrdí, že je vizuálny typ spisovateľa, ktorý si svoj príbeh predstavuje ako ubiehajúce scény filmu. Čo veľa vypovedá o jej autorskom štýle.
Quadara je v podstate svet ako každý iný – má svojich panovníkov, rozprestiera sa na presne určenom priestranstve a žijú v ňom rôznorodí ľudia. Aby bolo jednoduchšie túto krajinu spravovať, je rozdelená do štyroch regiónov. A v tento moment príde to, čo je odlišné – tieto štyri regióny sú pevne oddelené, nakoľko ľudia žijúci v týchto oblastiach sa od seba veľmi odlišujú. V jednom „okrese“ si z vedomostí spravili náboženstvo; v tom ďalšom ľudia radi oslavujú a sú odhodlaní si život vychutnať; v tom nasledujúcom sa venujú poľnohospodárstvu a ich jednoduché každodenné lopotenie vyzerá ako vystrihnuté z dokumentu o stredoveku a tí poslední si cenia tú najmodernejšiu techniku, sú pragmatickí a ich svet vyzerá ako vystrihnutý z budúcnosti.
Aby však bola zabezpečená prosperita jednotlivých sektorov, má každý z nich svoju vlastnú kráľovnú, ktorá ako jediná dokáže pochopiť svojich ľudí a rozhodnúť sa, čo je pre nich správne. Svet je to len zďaleka dokonalý a v ňom žije aj jedna zlodejka, ktorá dostala zaujímavú úlohu. No nakoniec ukradne niečo celkom iné – čipy pochádzajúce z futuristickej časti krajiny, na ktorej sú detailne zachytené brutálne vraždy všetkých kráľovien. A ak nechce, aby jej život skončil v troskách spolu so zvyškom krajiny, musí sa spojiť s človekom, ktorého pôvodne okradla, aby sa informácie z týchto diskov dostali do povolaných rúk a aby mohol byť vďaka nim chytený vrah – samozrejme to všetko s vidinou zaujímavej odmeny.
Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, táto kniha je vo svojej podstate veľmi jednoduchá, čo je jej najsilnejšou stránkou. Autorka síce stvorila svoj vlastný svet a dala mu jasné pravidlá, no napriek tomu dej nikdy nespomaľovala zbytočným vysvetľovaním. Jednoducho sa vždy snažila dostať čo najrýchlejšie k podstate, čo je výborné rozhodnutie, ktoré čítanie premenilo na zážitok. Okrem toho k tomu prispelo aj vystavanie deja.
Rozprávačom boli striedavo mnohí, najčastejšie hlavná hrdinka, ale aj samotné kráľovné a iné postavy. Zámerom takéhoto striedania pohľadov bolo predstaviť mi tie časti príbehu, ktoré nemohla vidieť hlavná hrdinka na vlastné oči, ale takisto mi predstaviť svet, jeho fungovanie a predovšetkým ma popliesť. A to sa autorke podarilo naozaj dokonale.
Keď som mala pocit, že príbeh smeruje jednou cestou, zrazu sa všetko pár vetami otočilo hore nohami a ja som ostala s vyvalenými očami pozerať na ten prekvapivý zvrat. Domnievala som sa, že postupom knihy sa naučím lepšie odhadovať autorkine zámery, ale mýlila som sa a každé odhalenie ma vždy len viac dostalo – pričom spätne si uvedomujem, že to malo byť očividné. Tieto odhalenia mali väčšinou na svedomí postavy, ktoré ma v tomto príbehu nesmierne bavili.
“I wish I couldn’t feel,” he said. “I wish I hadn’t loved her.”
“Loving someone means risking your heart being broken,” Corra said. “But those moments you are together triumph over any hardship.”
Hlavná hrdinka Keralie bola skôr cynická než romantická duša a jej svet bol veľmi jednoduchý – ak sa na tom dá zarobiť, urýchlene potrebujem zistiť, či sa to dá ukradnúť. Keralie bola predovšetkým praktická a vo svojej podstate skôr antihrdinkou, vlastne je podobným typom postavy akým bol Kaz Brekker vo Vranej šestke – pričom aj v knihe Four Dead Queens postavy motivovala skôr vidina zisku než vlastné svedomie.
Ústrednú dvojicu potom uzatváral Varin, ktorý v mojich očiach predstavoval ten o niečo naivnejší a charakternejší prvok, čo bola pre mňa zaujímavá zmena. Dokopy dokonca tvorili zaujímavý pár. Čo však už rovnako zábavné nebolo, bola občas škrípajúca emocionálna línia príbehu a vývoj postáv, ktorý bol občas taký okamžitý, až som sa z neho nestíhala čudovať. Tieto nedostatky mi pripomenuli, že vlastne čítam prvotinu, čiže som niečo podobné asi mala očakávať.
Napriek tomu som si čítanie užila, pretože kniha bola svižná, nezdržiavala ma hlúposťami, dokázala ma dokonale zmiasť a postavy boli príjemné, čo už na tom, že ich rast bol asi podmienený veľkou dávkou steroidov. Okrem toho bola vlastne kniha zmesou hneď niekoľkých žánrov od epickej fantasy, cez sci-fi až po detektívku, čo je výborná kombinácia, ktorá ma presvedčila o tom, že autorka mala všetko veľmi dobre premyslené.
Four Dead Queens je svižným a zaujímavým debutom. Autorka vytvorila svoj vlastný svet, ktorému podriadila vlastne celý dej. Vo svete rozdelenom na štyri pevne oddelené časti kraľovali štyri rôzne panovníčky a každá chránila záujmy práve svojich ľudí. Každý sektor navyše vyznával iné kvality, vďaka čomu do knihy mohli prenikať prvky z rôznych žánrov akými sú fantasy a sci-fi a neskôr sa k nim plynutím deja pripadala aj očividná detektívka.
Okrem toho mi čítanie spríjemňovalo aj celkové vystavanie deja, ktorý mi striedavo rozprávali mnohé postavy, čo malo za následok, že som bola často ťahaná za nos a netušila som, ako to všetko bude pokračovať, takže ma jednotlivé zvraty prekvapili o to viac. To zabezpečilo, že v deji prakticky neexistujú hluché miesta a príbeh odsýpa skutočne svižným a občas až vražedne rýchlym tempom. Postavy boli rôznorodé a tak trochu netypické, nakoľko občas až cynicky pragmatická Keralie a tak trochu naivný rojko Varin v podstate často pôsobili ako antihrdinovia sledujúci len vlastné ciele.
V týchto všetkých ohľadoch je kniha naozaj ukážkovým príbehom, v ktorom autorka naplno využila potenciál – problém predstavuje len občas príliš rýchly vývoj postáv a emocionálna línia príbehu, ktoré mi ako jediné pripomínali, že naozaj čítam autorkinu prvotinu. Aj napriek tomu je však táto kniha zaujímavou jednohubkou, ktorá ma presvedčila, že chcem čítať čokoľvek, čo táto autorka ešte napíše.oficiálna anotácia:
Get in quick, get out quicker.
These are the words Keralie Corrington lives by as the preeminent dipper in the Concord, the central area uniting the four quadrants of Quadara. She steals under the guidance of her mentor Mackiel, who runs a black market selling their bounty to buyers desperate for what they can’t get in their own quarter. For in the nation of Quadara, each quarter is strictly divided from the other. Four queens rule together, one from each region.
When Keralie intercepts a comm disk coming from the House of Concord, what seems like a standard job goes horribly wrong. Upon watching the comm disks, Keralie sees all four queens murdered in four brutal ways. Hoping that discovering the intended recipient will reveal the culprit – information that is bound to be valuable bartering material with the palace – Keralie teams up with Varin Bollt, the Eonist messenger she stole from, to complete Varin’s original job and see where it takes them.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára