streda 14. augusta 2019

V priateľstve je sila | All the Things We Never Said

Autor: Yasmin Rahman
Názov: All the Things We Never Said
Špecifikácia: o tom, že aj priateľstvo dokáže zachrániť život nielen pred nástrahami internetu
Slovenské alebo české vydanie: zatiaľ nie je
Hodnotenie na GR: 4.43


“One little fight isn’t the end of a friend­ship.”


Psychické zdravie je v poslednom čase veľmi diskutovaná téma a čím ďalej tým častejšie sa o nej hovorí práve v YA literatúre. Aj napriek tomu sú však témy, ktorým sa autori viac-menej podvedome vyhýbajú a spomínajú ich len okrajovo. Samovražda pritom predstavuje priepasť, nad ktorou každoročne stoja stovky, ba aj tisícky, tínedžerov. Preto som bola veľmi zvedavá na knihu, v ktorej mala byť práve tematika tou hlavnou.
Autorka rozpovedala príbeh troch dievčat, pričom najväčšiu pozornosť venuje práve šestnásťročnej Mehreen, ktorá je súčasťou vcelku uzatvorenej moslimskej rodiny, avšak vlastná diagnóza jej nedovoľuje byť v tomto živote spokojná. Hlavu má plnú pochybností a čiernych úvah, ktoré ju deň čo deň ničia. Mehreen je vo svojej podstate akýsi predobraz typického stredoškoláka, ktorý bojuje nielen s predsudkami, ale aj s vlastnými pochybnosťami, tentoraz ešte umocnenými depresiou.
Keď som sledovala jej príbeh, po častiach mi to lámalo srdce, keďže autorke sa darilo nútiť ma cítiť všetky tieto pocity bez toho, aby ma musela citovo vydierať, čo je pri podobnom druhu knihy nesmierne dôležité.
Mehreen sa kvôli tomuto všetkému nakoniec rozhodne pre samovraždu, avšak vie, že sama to nezvládne a práve preto sa zaregistruje na stránke MementoMori, kde vyplní dotazník a na základe neho jej pridelia anonymných parťákov na samovraždu. Zhodou okolností jej pridelia Oliviu a Caru, dve dievčatá v podstate z jej susedstva, ktoré sú takisto rozprávačkami tejto knihy.
Autorke skladám poklonu za to, že vytvorila naozaj tri rôznorodé osobnosti, každá mala svoje problémy a dôvody každej pre taký radikálny krok akým je samovražda sa rôznili, čím to všetko pôsobilo ešte reálnejšie. Vďaka tomu všetkému je kniha miestami ponurá a hlavne poriadne emotívna, avšak napriek tomu je v mnohých momentoch pozitívna, nakoľko autorka sa rozhodla oslavovať život a nie smrť.
Tri dievčatá na pokraji svojich síl totiž našli svoje záchranné lano – priateľstvo, ktoré ich spojilo. Čo mňa osobne veľmi potešilo, nakoľko v podobne ladených knihách väčšinou zachraňuje romantická láska, no autori niekedy zabúdajú na dôležitosť priateľstva. Mohlo by sa teda zdať, že príbeh končí niekde v polovici knihy, ale opak je pravdou, tam to len začína.
“I never imagined I’d be standing here, feeling as content as I do right now. That’s all down to you and the people you’ve brought into my life. I’ve realised that things will be hard. There will be many tests and hardships in life. But I’ve also learned that I can survive it. I have survived it, and I will continue to survive it.”
Nakoľko autorka sa rozhodla spracovať veľa dôležitých tém. Nielen psychické zdravie a pomalý proces uzdravovania, takisto načrela do predsudkov a pracuje dokonca aj s názormi niektorých ľudí, ktorí tvrdia, že neviditeľné „postihnutia“, akými sú rôzne psychické ochorenia, nie sú dôležité, pretože ich ľudia nevidia (a viem, že práve spracovaním týchto predsudkov si autorka vyslúžila niekoľko nelichotivých recenzií).
Na všetko ešte autorka nabaľuje nebezpečenstvá internetu, pričom sa snaží poukázať na to, aké jednoduché je pre niekoho dostať sa k našim osobným informáciám, k fotkám, telefónnym číslam alebo e-mailovým adresám, a aké jednoduché je toto všetko zneužiť, čo môže mať na ľudí so slabšou psychikou naozaj nedozerné následky.
Táto kniha je dôkazom, že je možné venovať sa veľkému množstvu tém bez toho, aby som pri čítaní mala pocit, že mi z toho všetkého vybuchne hlava. Všetky námety sa navzájom preplietali a dopĺňali, čo ovplyvňovalo postavy aj ich konanie, a hlavne to knihu nakoniec premenilo nie na emotívne čítanie, ale na to dôležité, ktoré čitateľom môže dať neskutočne veľa. Myslím, že podobné knihy by sa mali stať povinným čítaním.
All the Things We Never Said je citlivo a zároveň emotívne vyrozprávaný príbeh, ktorý napriek ťažkej téme, je oslavou nielen života, ale najmä priateľstva. Dej striedavo rozprávajú tri dievčatá, pričom každá ma svoje problémy, čo do príbehu vnáša hneď niekoľko dôležitých tém. Nejde len o psychické zdravie, ale aj o predsudky spojené s rôznymi handicapmi, domáce násilie, pomalé uzdravovanie a na to všetko sa nabaľuje potreba chrániť sa na internete, pretože naše osobné informácie vždy niekto môže zneužiť, aby nám tým uškodil.
Autorke sa podarilo diskutovať naozaj pálčivé problémy, avšak to všetko bez toho, aby som mala pocit zahltenia. Pretože jednotlivé témy dokázala veľmi šikovne poprepletať, takže všetko so všetkým súviselo. Najviac na tejto knihe oceňujem, že je o priateľstve a nesnaží sa nikomu nahovoriť, že láska dokáže všetko zázračne vyriešiť. Autorka núti svoje postavy bojovať o uzdravenie, o prežitie, a najmä ich necháva rásť, vďaka čomu sa z knihy stáva čítanie s veľmi silný posolstvom. Takýchto kníh by sme potrebovali viac.


oficiálna anotácia:
16-year-old Mehreen Miah's anxiety and depression, or 'Chaos', as she calls it, has taken over her life, to the point where she can't bear it any more. So she joins MementoMori, a website that matches people with partners and allocates them a date and method of death, 'the pact'. Mehreen is paired with Cara Saunders and Olivia Castleton, two strangers dealing with their own serious issues.
As they secretly meet over the coming days, Mehreen develops a strong bond with Cara and Olivia, the only people who seem to understand what she's going through. But ironically, the thing that brought them together to commit suicide has also created a mutually supportive friendship that makes them realise that, with the right help, life is worth living. It's not long before all three want out of the pact. But in a terrifying twist of fate, the website won't let them stop, and an increasingly sinister game begins, with MementoMori playing the girls off against each other.
A pact is a pact, after all.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára