pondelok 13. júla 2020

InDaBoR #14: Medzinárodný deň hlavolamov

Medzinárodný deň hlavolamov sa každoročne oslavuje vlastne ako výročie – konkrétne ako výročie narodenia maďarského vynálezcu hlavolamov. Ernő Rubik sa narodil v roku 1944, avšak viac sa preslávil až v osemdesiatych rokoch, keď Rubikova kocka zaznamenala obrovské zahraničné úspechy. Rubikova kocka sa čoskoro stala najrýchlejšie predávanou logickou hrou a aj preto si pripomíname toho, kto ju vymyslel. Hovorí sa, že najlepšie je v tento deň tráviť čo najviac času napríklad lúštením krížoviek, sudoku alebo inými hlavolamami – najlepšie onou najznámejšou farebnou kockou.
Ak ste však knihomoli, ako ja, je tento deň vhodné osláviť napríklad aj čítaním kníh, v ktorom postavy riešia rôzne hlavolamy a záhady.
séria Robert Langdon od Dana Browna
Séria kníh o symbológovi priniesla Danovi Brownovi priazeň fanúšikov, ale aj kritiku, no a v neposlednom rade aj filmové spracovania. Či už sa však rozhodnem jeho knihy kritizovať alebo chváliť, nedá sa mu uprieť jedno – jeho postavy sa stretávajú so záhadami, s hádankami a musia riešiť hlavolamy. A ak som to pochopila správne, všetko vždy za jeden deň, takže na oslavu dňa hlavolamom je to viac ako len dokonalé.

séria Languedoc od Kate Mosse
Na prvý pohľad to možno nie je úplne zjavné, ale Kate Mosse a Dan Brown majú čosi spoločné – totiž to, že sa v určitom bode svojej spisovateľskej kariéry venovali tej istej téme. O čom konkrétne písali, vám neprezradím, odpoveď nájdete pri čítaní. Okrem toho je aj táto séria postavená na pátraní po starých pravdách, na záhadách a hádankách, ktoré sa začnú hromadiť po zaujímavom archeologickom objave.

trilógia The Maze Runner od Jamesa Dashnera
Táto trilógia slúži len ako ukážkový príklad tohto typu kníh – teda príbehov o postavách, ktoré sa ocitli na neznámom mieste a netušia, čo presne tam robia a prečo sa tam ocitli. James Dashner sa dokonca preslávil natoľko, aby sa dočkal filmových spracovaní svojich kníh. Ak hľadáte niečo podobné, avšak bez prvkov fantasy a trochu viac krvavé a trileroidné, možno by ste mohli vyskúšať trilógiu Mestečko Wayward Pines od Blakea Croucha.Ready Player One od Ernesta Clivea
Ďalšia legendárna kniha, tentoraz zo žánru sci-fi. V nej môžeme sledovať svet v roku 2044, v ktorom majú ľudia naozaj zbedačený život, no a aj preto pred ním utekajú do dokonalého sveta virtuálnej reality. OASIS je teda domovom naozaj asi každého, pričom mnohí tam hľadajú tajné odkazy človeka, ktorý tento virtuálny svet stvoril. Začítajte sa a vydajte sa spolu s postavami na lov veľkonočných vajec.

séria A Good Girl’s Guide to Murder od Holly Jackson
Čo by to bol článok oslavujúci hlavolamy, záhady a hádanky, ak by som sa neobtrela aj o detektívny žáner. Pričom mnohí autori k nemu pristupujú svojsky a iní dosť klasicky, no pre mňa osobne sú najpríťažlivejšie práve tie knihy, v ktorých ma autor prinúti pochybovať o všetkých postavách – pretože sa zdá, že všetci mali svoj dôvod, aby spáchali to či ono. To sa napríklad poradilo aj Holly Jackson v prvotine A Good Girl’s Guide to Murder.Poznáte iné knihy o záhadách alebo hlavolamoch, ktoré by ste mi chcel odporučiť?


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára