sobota 20. januára 2018

Apokalypsa sa blíži | World After

Autor: Susan Ee
Názov: World After (čes. Svět poté)
Séria: Penryn and the End of Days (čes. Penryn a Konec dní)
Diel: druhý
Slovenské alebo české vydanie: Motto, 2014 (ČR)
Hodnotenie na GR: 4.21
When a group of people capture Penryn's sister Paige, thinking she's a monster, the situation ends in a massacre. Paige disappears. Humans are terrified. Mom is heartbroken.
Penryn drives through the streets of San Francisco looking for Paige. Why are the streets so empty? Where is everybody? Her search leads her into the heart of the angels' secret plans where she catches a glimpse of their motivations, and learns the horrifying extent to which the angels are willing to go.
Meanwhile, Raffe hunts for his wings. Without them, he can't rejoin the angels, can't take his rightful place as one of their leaders. When faced with recapturing his wings or helping Penryn survive, which will he choose?

“It’s amazing how many times we need to go against our survival instincts to survive.”

Susan Ee nie je len spisovateľkou, ale aj vyštudovanou právničkou. Po pár rokoch sa však rozhodla, že radšej bude spisovateľkou, aby tak mohla naplno zamestnať svoju ohromnú predstavivosť. Ako sama tvrdí, vďaka tomu môže popustiť uzdu svojej fantázii a naozaj sa vyšantiť. Výpočet dôkazov by najskôr začínal opísaním všetkých príšer, ktoré vo svojej sérii stvorila.
Dej plynule nadväzuje na udalosti predchádzajúcej knihy. Veľké slovo v plynutí má opäť atmosféra. Susan Ee sa neštíti do podrobností opisovať nielen bezútešnú situáciu, ale aj kulisy, ktoré ju lemujú. Okrem poničeného mesta sa rovnakou mierou venuje aj pomerne hlbokej a vernej analýze rôznych skupín ľudí.
Keď hrozí, že by svet mohol zaniknúť, prebúdza sa v nás to najlepšie, no v mnohých prípadoch aj to najhoršie. Nejde len o strach z neznámeho, ale takmer až primitívny inštinkt prežiť bez ohľadu na to, koho alebo čo musíme obetovať. Bolo by jednoduché predstierať, že toto je len fikcia a nemá so skutočným svetom nič spoločné, no opak je pravdou. Vďaka tomu je nielen táto kniha ale celá séria o to mrazivejšia, keďže pôsobí veľmi reálne.
Postavy v tejto knihe sa dopúšťajú naozaj veľkých zverstiev a niektorí to dokonca ospravedlňujú dobrými úmyslami. No nebolo by fér tvrdiť, že v knihe som narazila len na mozaiku toho najhoršieho. Práve naopak. Niektorí ľudia ma dokázali prekvapiť nielen vnútornou silou, ale aj akousi moralitou, ktorá vďaka krízovej situácii viac vyplávala na povrch ich osobností.
Jednou z takých postáv je aj Penryn, hoci v tom rozhodne nie je sama. No keďže je hlavnou hrdinkou a zároveň rozprávačkou, najviac som sa sústreďovala práve na ňu. Fakt, že v skutočnosti má len sedemnásť rokov a je tínedžerkou, ktorá by sa mala zaoberať rebríčkami populárnosti na strednej škole, nič nemení na sile jej charakteru.
Je odvážna, niekedy aj zbytočne, a stále sa nebojí skákať po hlave do nebezpečenstva, aby ochránila svoju rodinu. Jej niekedy ťažký vnútorný boj sa ma naozaj dotkol a ja som s očakávaní a niekedy aj strachom čítala o jej osudoch.
Všetci však vieme, že druhé pokračovania trilógií majú niekedy tú nemilú tendenciu byť nudné a nezáživné. Mnohí autori si preto zvolia rozšíriť rozprávačskú základňu a rozvíjať dej vďaka pohľadom viacerých postáv. Nie vždy však takýto nápad padne na úrodnú pôdu. Aby sa Susan vyhla nejakej stagnácii v deji, rozhodla sa celkom originálnym spôsobom sprostredkovať minulosť aj druhej hlavnej postavy, Raffea.
“I'm gonna be sick," I said
"I'm ordering you not to," says Obi.
"Ah, don't say that," says Dee-Dum. "She's a born rebel. She'll puke just to make a point.” 
Sprostredkovane som sa nedozvedela len o tom, čo všetko prežil, ale aj čo pri tom cítil. Vďaka tomu mohol ako postava rásť bez toho, aby musel byť účastníkom na hlavných udalostiach. A tých bolo viac ako dosť.
Oproti prvej knihe bolo toto druhé pokračovanie v niečom oveľa akčnejšie a dynamickejšie. Susan sa rozhodla ešte viac vybičovať už tak napätú atmosféru a ešte väčšmi zadrapila do morálnych tém a otázok. Nezabudla ani na odhaľovanie niektorých nezodpovedaných otázok.
Vďaka tomu dokázala v deji otvoriť ešte viac priestoru na premýšľanie. Dokázala mi, že tými najväčšími príšerami väčšinou ostávajú stále ľudia. Niektorí sa tak správajú z vlastného presvedčenia, iného k tomu donútia okolnosti a iného tak prosto „vyrobia“. No nie každý, kto sa správa a vyzerá ako monštrum, aj tou príšerou nakoniec je.
World After je druhým pokračovaním pochmúrnej trilógie o anjeloch, ľuďoch, príšerách a hlavne o konci sveta. Kulisy i celkové prostredie ostávajú stále rovnako pochmúrne a ak niečo, v niečom sa stali dokonca ešte temnejšími. Susan Ee sa nebojí naplno odhaľovať divy svojej fantázie a nebojí sa svojich čitateľov niektorými opismi aj znechucovať. Je až brutálna v tom, akým spôsobom odhaľuje ľudskú psychiku. A pritom sa o to ani veľmi nesnaží, len správnym spôsobom pracuje s potenciálom, ktorý v sebe táto séria nesie.
Preveruje svoje postavy tými najhoršími spôsobmi, stavia ich do naozaj zložitých situácií a nebojí sa ukázať ich rozhodnutia aj s dopadmi, ktoré majú na ich okolie. V niektorých prípadoch balansuje skutočne na hrane, čím ešte viac zvyšuje nielen celkové napätie, ale aj hĺbku jednotlivých námetov. Penryn aj Raffe sa vďaka nesmiernemu tlaku okolností musia veľmi rýchlo meniť a prispôsobovať a niekedy aj prijímať úlohy, na ktoré sa nestihli pripraviť. Pre mňa je však v tejto knihe dôležité čosi iné – hlavne jej morálny rozmer.
Som rada, že sa Susan Ee nepoľavila a stále mi poskytuje zaujímavé námety na premýšľanie. Ukázala mi ďalšie ťažké životné okolnosti, v ktorých sa postavy ocitli. Vidím tú monštruozitu nielen v ich správaní, ale aj v tom, čo sa s nimi deje. Niekedy bolo doslova náročné rozhodnúť sa, kto je tým skutočným nepriateľom a tým pádom aj tou pravou príšerou. Vďaka tomu ma čítanie bavilo a kniha ma pohltila hneď od prvého slova.
Dokonca aj napriek tomu, že do série predsa len začala prenikať istá romantickejšie ladená línia. Aj keď je pravda, že aj tá mala akýsi horký podtón.Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára