nedeľa 18. marca 2018

Bohatstvo merateľné časom | Everless

Autor: Sara Holland
Názov: Everless
Séria: Everless
Diel: prvý
Slovenské alebo české vydanie: zatiaľ nie je
Hodnotenie na GR: 3.92
In the land of Sempera, time is extracted from blood and used as payment.
Jules Ember and her father were once servants at Everless, the wealthy Gerling family’s estate, but were cast out after of a fateful accident a decade ago. Now, Jules’s father is reaching his last hour, and she will do anything to save him.
Desperate to earn time, she arrives at the palace as it prepares for a royal wedding, ready to begin her search into childhood secrets that she once believed to be no more than myths. As she uncovers lost truths, Jules spirals deeper into a past she hardly recognizes, and faces an ancient and dangerous foe who threatens her future and the future of time itself. 

“Maybe I am a mystery— a secret— that needs unravelling...” 

Sara Holland je americká debutujúca autorka, ktorá, rovnako ako mnohé iné pred ňou, mala to šťastie, že sa jej kniha dostala do jedného z predplatných knižných boxov. FairyLoot sa v poslednom čase stáva zárukou akejsi kvality a knihy, ktoré sa objavujú v jednotlivých boxoch, si veľmi rýchlo získavajú fanúšikov. Inak to nebolo ani pri tejto knihe. A už pri prvých stranách som zistila, že táto kniha si podobnú pozornosť zaslúžila právom.
Mnohí z vás si po prečítaní anotácie možno spomenuli na film In Time (Vymedzený čas) s Justinom Timberlakeom v hlavnej úlohe. V oboch prípadoch sa v príbehových svetoch platidlom stal čas a najbohatším je ten človek, ktorý ho dokáže najviac nahromadiť. Ale v tomto bode sa akákoľvek podobnosť medzi týmto filmom a Everless končí. Pretože koncept tejto knihy je o niečo zložitejší a v mnohých bodoch aj prepracovanejší.
Vo svete, ktorý Sara Holland vytvorila, sa nejakým spôsobom spojil čas s krvou, z ktorej sa neskôr začalo vyrábať tzv. „krvavé železo“. Týmito mincami sú ľudia platení za prácu a neskôr ich využívajú napríklad na nákupy alebo na pitie, aby si tak predĺžili vlastný život. (Pre tých zvedavých – tie „mince“ sa dajú rozpustiť vo vode.)
Aj keď, to si môžu dovoliť len tí najbohatší, pretože tí chudobní chodia k mužíkom pripomínajúcim úžerníkov, ktorí im pustia žilou, ich krv premenia na peniaze a tie im potom dajú, aby ich mohli použiť na uhradenie svojich záväzkov. Myslím, že v prípade tejto knihy veta „potiť krv od námahy, aby sa postaral o rodinu“ získava viac ako len doslovný život.
Pre mňa osobne bol už len tento zaujímavo vymyslený svet tým hlavným lákadlom, ale neskôr si ma získal aj príbeh a postavy, hoci zo začiatku sa o to pokúšali len veľmi nesmelo. Jules je hrdinka, ktorá v prvej scéne asi miliónom rôznych ľudí pripomínala Feyre na začiatku trilógie, keď loví v lese. Jules sa však od Feyre odlišuje a porovnávať tieto dve hrdinky je bezpredmetné – hoci akési obľúbené hlavne u zahraničných blogerov.
Jules je tvrdohlavá a urobila by čokoľvek, aby pomohla svojmu otcovi, ktorý pre ňu krváca a doslova sa jej stráca pred očami. Takisto má trošku sklony k melodráme, ale tak to už je údel sedemnásťročných hrdiniek. Inak je svojim spôsobom zaujímavá, ale na druhej strane v niektorých momentoch je jej charakter skôr plochý a jej prežívanie sa ma nijakým spôsobom nedotklo.
“For a long moment, I think that time has stopped again, and I will it to turn back, will all of this to be undone. But there's blood spreading over the floor. Time hasn't stopped. It's just that the room is utterly silent, as silent as the tomb it has become.”
Čo sa týka deja samotného, bol dostatočne dynamický na to, aby ma prinútil doslova dychtivo otáčať stránky. V každej kapitole sa niečo deje a ten nedostatok odpovedí je veľmi dobrým hnacím motorom. Tempo je naozaj rýchle a niekedy až zarážajúce, avšak v ústrednej časti príbehu všetko spomalí a začne stagnovať. Pripadalo mi to tak, akoby sa Sara nevedela rozhodnúť, akým smerom by sa mal jej príbeh uberať, pretože v hlave mala niekoľko verzií a nedokázala sa rýchlo rozhodnúť.
Presne v tejto časti som si tiež začala hovoriť, že naozaj v rukách držím knihu zatiaľ nevypísanej autorky, ktorá má potenciál, ale ešte si nevycibrila štýl. Tiež sa to odrazilo pri niektorých námetoch a zápletkách, ktoré bolo jednoduchšie prehliadnuť. No som rada, že niektoré z nich ma dokázali skutočne prekvapiť a dokonca pôsobili originálne, čo ma veľmi teší.
Kniha mala v konečnom dôsledku veľmi zaujímavé tempo a istá tajomnosť ma poháňala ďalej v čítaní. Svet bol domyslený do posledných detailov a nechýbali mu ani isté mytologické základy, na ktorých bol postavený. Mix opozeraného ale aj nového zase zaručil, že kniha je v istom zmysle svieža. Stačí už len, aby Sara ešte trochu popracovala na svojom štýle, aby jej zápletky pôsobili sebaisto a nie neokrôchane a zahanbene ako trinástka na prvom rande. Potom aj jej postavy budú o niečo viac trojrozmerné.
Everless je zaujímavým mixom starých známych klišé a nečakaných prekvapení. Všetko sa to odohráva v dômyselne vymyslenom svete, ktorý nie je len krásny, ale hlavne krutý a plný beznádeje. Je úžasné, akým spôsobom ho Sara vymyslela a ako sa ho vždy snažila naplno využiť. Vo svojej podstate bol jednoduchý, čo zaručí, že nikto nebude mať problém porozumieť, ako to presne funguje.
Postavy obývajúce tento svet boli zaujímavé, ale ich prežívanie ma vo väčšine prípadov veľmi nezaujímalo a ich trápenia ku mne nedokázali nejakým spôsobom preniknúť. Boli to len opísané osobnosti, ktoré nedokázali vystúpiť z papiera, aby ma oslovili. Pripisujem to faktu, že Sara je síce debutujúca spisovateľka, ale zatiaľ veľmi neskúsená a nevypísaná, čiže jej štýl ešte nemá úplne pevnú formu a trošku kolíše vo svojej kvalite. Prejavilo sa to napríklad aj v ústrednej časti rozprávania, v ktorej dej mierne stagnoval.
Odhliadnuc od toho bol však príbeh sám o sebe dostatočne zaujímavý a záhadný, aby ma držal celý čas v napätí. Niektoré zápletky bolo jednoduché prehliadnuť, ale som rada, že ostali aj také, ktoré má prekvapili. Najviac chválim samotný koniec, pretože je ukážkou krásneho vyvrcholenia na konci gradácie v jednotlivých kapitolách. Dokonca to nedokázala pokaziť ani Jules, ktorá sa zase raz správala ako fagan neschopný poslúchnuť dobrú radu.


2 komentáre:

 1. Moc pěkná recenze :) Tahle kniha mě hodně láká podle obálky i anotace :) Bylo by úžasné, kdyby vyšla i u nás, ale stejně to asi nevydržím a pustím se do ní hned :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Z tých posledných YA fantasy noviniek je práve Everless z tých naozaj lepších. :) Dúfam, že sa ti bude páčiť.
   A ďakujem :)

   Odstrániť